Kaugete maade kutse

Loengute sari avab Eesti jaoks eksootiliste maade klimaatilist , ajaloolist , kultuurilist ja usulist tausta maade kaupa ning annab soovitusi, kuidas valmistuda sinna reisimiseks  ja  mida teha selleks, et end seal hästi tunda, palju näha ning  mõista kohalikke inimesi. 
Maailm meie ümber  on muutunud ärevaks, paisates oma vaevad ja valud interneti ning televiisori vahendusel meie igapäevaellu. Tundub, et turvalisus on sootuks kadunud. Meil on siiski hea meel  Teile kinnitada, et enamik maailmast on enamikel ajahetkedel reisimiseks endiselt  turvaline. Täna ei ole rohkem konflikte kui varem, me lihtsalt elame neile kaasa vähenenud distantsilt.  Maailm on täna ilmselt suurte muutuste lävel ja me loodame , et paremuse suunas. Just praegu ongi õige aeg hoida oma kätt inimkonna pulsil, külastada teisi maid ja püüda mõista, kuhu me kõik koos suundume. Ka suurte inimhulkade rändamine ei ole ei maailmale ega ka Euroopale uudiseks, see ei muuda migratsiooni sihtmaid turisti jaoks kuidagi eriliselt  ebaturvaliseks.  Massimigratsiooniga seotud probleemid on  mujal ja sügavamal kui igapäevane turvalisus. Usaldage meid meie turvalisushinnangutes ning ärge loobuge reisimisest ebamäärase ohutunde tõttu hinges, Te ei lähe sinna ju üksi, Te tulete meiega!


Käesolev loengute sari ongi ellu kutsutud selleks, et anda  kogenud inimeste teadmised ja soovitused edasi neile, kes alles valivad endale reisisihte või juba valmistuvad sõiduks kaugematesse maadesse. Kõrvuti ajaloolis-kulutuuriliste iseärasustega saate teada, millist ilma oodata, kuidas riietuda, mida osta, mida süüa ja kuidas käituda erinevates olukordades.  See on informatsioon, mida ei ole sellisel reisija jaoks mugavalt organiseeritud viisil võimalik saada ühestki teisest allikast.
Loengute sarja viib Tallinna Rahvaülikool läbi koostöös Eesti ühe suurima kultuurireise korraldava firmaga  Germalo Reisid.
2017. aasta kevadina loengutsükkel viib Teid järgmistesse maadesse:

Reede, 10. veebruar – Tai   

Lektor Heigo Sahk on Germalos giidina töötanud juba 17 hooaega. Lai riikide ring on andnud võimaluse hinnata ajaloosündmusi ning kultuurinähtusi kõige erinevamate nurkade alt ja näha niite, mis seovad omavahel ka kõige kaugemaid maid. Tai on tõesti imeline maa. Kuid tema kõige hämmastavamad küljed ei ole mitte naeratavad inimesed ning odavad hinnad, mis reisikirjades esilehel välja tuuakse, vaid täiesti uskumatu maa lugu ise. Selleks, et osaleda turumajanduses, müüdi ennast näiteks orjaks, selleks , et  kaasajastada maad, muudeti kuningas pea taevaseks olendiks.
 

Reede, 17. veebruar – Uzbekistan

Raivo Haab on alustanud oma giiditegevust  eelkõige islamimaadest, kuid  liikunud edasi nii Põhjamaade, Balkanimaade , muude Aasiamaade  ja viimati ka Aafrika suunas. Ta valdab hästi oma teadmiste edasi andmise kunsti, tema jutustamise viis on selge ja loogiline. Uzbekistan tundub olevat justkui mingi nurgatagune kant maailma kaardil. See on pettekujutelm. Uzbekistani ja Kasahstani stepid on olnud koduks ilmselt paljude tänaste Euroopa rahvaste esivanematele ( ja kindlasti näiteks Kerry lehmale Iirimaalt) ning maa kuulsad linnad Samarkand, Buhhaara või Hiiva sõlmpunktideks rahvusvahelises kaubanduses ning võimsate riikide südameks. Aga täna, mis toimub seal täna?

Reede, 3. märts – Omaan

Raivo Haab on alustanud oma giiditegevust  eelkõige islamimaadest, kuid  liikunud edasi nii Põhjamaade, Balkanimaade , muude Aasiamaade  ja viimati ka Aafrika suunas. Ta valdab hästi oma teadmiste edasi andmise kunsti, tema jutustamise viis on selge ja loogiline. Kui on olemas mingid  maad, millest me midagi ei tea, siis Omaan seisab selles nimekirjas eespool otsas. Suhtliselt stabiilne ja rahulik Araabiamaa on ehk täna kõige paslikum kant, mis valida  1001 öö muinasjuttude kodumaaks, sest ülejäänud kandidaadid on kaotanud oma näo naftarahadele või purustatud sõdades.

Reede, 17. märts – Madagaskar

Ervin Org on Võrumaalt pärit, hingelt tartlane ning õppinud filoloogiat. Ervinile meeldib olla jutustaja – omamoodi justkui interpreet, kes on maailma kirkust ja värve juba 14 aastat oma reisikaaslastele avanud. Ervini juhitavad ekskursioonid on emotsionaalsed, tal on sügavad teadmised ajaloost, erinevatest religioonidest ja kaasajast. Madagaskar kuulub loodushuviliste unistuste sihtkohtade hulka.  Arenenud pikka aega ilma inimeste juuresolekuta ning ilma  aktiivsete kontaktideta naabri Aafrikaga, kujundas saar välja kordumatu looduse oma looma- ja taimeliikidega. Lihtne on siiani ka inimeste elu saarel. Inimeste hulka on avaldamas tõsist survet loodusele, seega tuleks seal võimalikult kiirest ära käia.

Reede, 7. aprill  – Tshiili

Mare Ligi on professionaalse giidina töötanud aastaid – seda nii Eestis välisturistidega kui välismaal Eesti reisihuvilistega. 
Nii  Tšiili  loodus kui ka lähiajalugu on dramaatilised.  Kitsas maariba kahe  stiihia – Vaikse ookeani ja Andide  vahel on  üks neid maid Lõuna Ameerikas , kus eurooplaste osakaal võrreldes mestiitside ja  indiaanlastega on suur. Ajalooliste väljakutsete kiuste on tegemist Ameerika ühe kõige arenenuma riigiga, kus inimeste elatustase ei jää arenenud riikidele suurelt alla.

Kursuse maht 10 tundi, hind 50 eurot. Võimalik on valida ka üks või mitu endale sobivat teemat.

Korraldaja
Tallinna Rahvaülikool
info@kultuur.ee, kontakttelefon: 56 901 707