1

Tallinna ajad ja majad

Töökeel: 
Eesti
45 €

Kursuse eesmärgiks on tutvustada Tallinna kesklinna ja selle lähiümbruse kultuurikihte 20. sajandi arhitektuuri näitel. Õpetada eristama kunstivoole arhitektuuris. Rääkida kuulsate majade ja nende kultuurilooliselt tähtsate asukate lugusid. Näidata, kuidas iga ehitis esindab oma ajastu ja selle ideoloogia konteksti.

Kursuse programm:

12.02 – Eestlane ehitab. 19. sajandi lõpu ajaloolembusest. Esimesed töölisasumid. Lenderi maja kui eestluse tärkamise sümbol. Juugendi voolav joon ja Karl Burmani päikesed. Eklektika – Jacques Rosenbaum. Heimat- stiili eramud.

19.02 – Miks on Tallinna art déco osa nii tagasihoidlik? Tallinna majatüüp. Võrratu funktsionalism ja esindustraditsionalismi sünni põhjused. Herbert Johanson, Eugen Habermann. Peeter Tarvase kastmaja. Paearhitektuur kui uue rahvusromantika manifest. 1930. aastate Tallinna pargiarhitektuurist.

15.03 – Särav stalinism. Võim ei salli tühja kohta – Tallinna kui ruumi ideoloogiline muundamine. Ra-Ko maja ja P. Tarvase tööliselamu. Teostamata gigantomaania näiteid. Muinsuskaitse eosed ja pungad.

22.03 – Ränk ratsionalism – kas ainult kolemajad? Tüüpelamu hiilgus ja viletsus. Tüüpmaja 1-317 kui uuendatud ideoloogia positiivne näide. Ajastu kuumad teemad dekooris: aatom, kosmos ja muu. Väikekorteri interjööri küsimusi. Nõukogude ajastu lõpu uuenduslik arhitektuur.

Lõpetuseks kinnistame oma teadmisi jalutuskäigu ja vestlustega.  Sobiv päev lepitakse kokku esimesel kohtumisel.

Kursuse läbiviija on Loone Ots.

Korraldaja
Tallinna Rahvaülikool
info@kultuur.ee, kontakttelefon: 56 901 707