Tallinna päev raekojas

Keskaegses Euroopas oli raekoda iseseisva linnavõimu sümbol ja kodanikuuhkuse kehastus. Kui maahärra andis kaupmeeste kogukonnale õiguse valida enda hulgast raad ja ise linna valitseda, püstitas raad selle märgiks linna turuplatsile raekoja.
Tallinna kodanikele kinnitas Lübecki linnaõiguse Taani kuningas 15. mail 1248. Selle sümbolina ehitas raad raekoja oma praegusele kohale juba 13. sajandi II pooles. Õitsva hansalinna raekoda ehitati linna jõukuse kasvades suuremaks ja oma praeguses suuruses valmis see aastal 1404. Raekodasid, mis on pea sama vanad, kui linnale antud linnaõigus, ei ole Euroopas palju alles. Tallinna raekoda on üks neist.
Lübecki linnaõigus liitis Tallinna Euroopa õigus- ja kultuuriruumiga. Tallinna raekoda on selle elav tunnistus - euroopaliku linnavõimu sümbol.
Raekojas ootavad Sind kodanikesaal, kus keskajal peeti linna kõige uhkemaid pidustusi, ja raesaal, kus mõisteti kohut kuni 19. sajandini. Iidses keldris avaneb Tallinna linna ja raekoja ehituslugu. Loomulikult saad imetleda ka vanimaid Tallinnale kinnitatud Lübecki õiguse koodekseid.
