1

Aastanäitus "Mina, superorganism"

Näitus räägib sellest, kuidas meie keha mikroobikooslused mõjutavad meie tervist ja heaolu. Külastaja saab teada, mida on võimalik igaühel ise ära teha, et oma mikrobioomi tasakaalus ja tervena hoida. Näitus sündis koostöös Toidu- ja Fermentatsioonitehnoloogia Arendamise Keskuse (TFTAK) ning Biokompetentsi keskuse (BIOCC) mikrobioloogidega.

Me oleme elanud koos mikroorganismidega kogu aeg ning välja on kujunenud tugev sümbioos. Uute tehnoloogiate kasutuselevõtt on võimaldanud tuvastada tuhandeid uusi bakteriliike ja nende ülesandeid. Mikrobioomiuuringud on kiirelt arenev teadusuuringute valdkond. Meie kooselu bakteritega pole kunagi varem nii oluliseks peetud või paremini mõistetud. Ajal, mil meditsiin liigub patsiendikeskse lähenemise poole, on see suurte võimalustega tulevikuteadus!

"Viimase saja aastaga on tasakaal inimeste bakterikoosluses muutunud. Me elame steriilsemas maailmas, sööme vähem elu toetavat toitu ning tarbime palju ravimeid, mistõttu oleme kaotanud mitmeid kasulikke bakteriliike ja kasvatanud ohtlikke, ravile allumatuid mikroobe. Selleks, et mikrobioota oleks tasakaalus, tuleb panustada kasulike bakterite vajadustele. Me ei tea veel paljut, kuid siiski piisavalt, et mõista, kuidas nende eest paremini hoolitseda," lisab näituse kuraator Ülle Kask.

Näitus "Mina, superorganism" jääb Eesti Tervishoiu Muuseumis avatuks 30. augustini 2020. 

Aastanäituse raames toimuvad ka kuraatortuurid ja muuseumitunnid õpilastele. Väljapanek on dubleeritud vene ja inglise keelde. Endiselt on avatud püsiekspositsioon "Avameelselt Sinu kehast". Näituste kohta lähemalt: www.tervishoiumuuseum.ee.

Eesti Arstideseltside Liidu eestvedamisel 1924. aastal asutatud ja 2014. aastal täielikult renoveeritud kaasaegne Eesti Tervishoiu Muuseum asub Tallinna vanalinnas aadressil Lai 30. Muuseum on külastajatele avatud teisipäevast pühapäevani. 2018 aastal käis Eesti Tervishoiu Muuseumis üle 50 000 külastaja.

Korraldaja
Eesti Tervishoiu Muuseum
info@tervishoiumuuseum.ee, kontakttelefon: +372 505 6862