Anna Karenina / Анна Каренина / Gesher teatri külalisetendus / Гастроли Театра Гешер / Vene Teater

K, 05.06.24 kell 19:00 - K, 05.06.24 kell 21:30
Vene Teater, Tallinn
Vabaduse Väljak 5

Gesher teater (Iisrael)

Etendusi Tallinnas toetab Skinest

Lavastuse kaastootja: Les Gemeaux, Sceaux, Prantsusmaa.

Instseneering: Rimas Tuminas, Maria Peters

Heebreakeelne tõlge: Roy Chen

Lavastus on heebreakeelne. Tallinnas toimuvatel etendustel tõlge eesti, vene (sünkroontõlge) ja inglise keelde (subtiitrid).

Etenduse kestus: 2 tundi ja 30 minutit koos vaheajaga

Praegune aeg pakub hämmastavaid, varem mõeldamatuid kooslusi ja nii avaneb Eesti publikul esimest korda võimalus näha Iisraeli teatri esituses vene klassikat, mille on lavale toonud kuulus Leedu lavastaja,

Rimas Tuminas on Eesti publikule hästi tuntud. Festivalil Kuldne Mask on etendunud Vahtangovi teatri mitmed kõrgetasemelised lavastused. Meenutagem vaid lavastusi nagu „Onu Vanja“ (2010), Jevgeni Onegin“ (2014) ja „Kuningas Oidipus“ (2018).

Gesher teatri „Anna Karenina” on jätk vene klassika suunale Tuminase loomingus. Ta kutsuti Tel Avivis asuvasse teatrisse tööle 2022. aastal. Teatri nimi tähendab silda ja selle rajas 1991. Iisraeli elama asunud uuendusmeelne lavastaja Yevgeny Arye koos oma õpilastega. Praeguseks on Gesher teatrist kujunenud silmapaistev nähtus Iisraeli teatrimaastikul. Teater annab olulise panuse keelelõimesse, mängides etendusi heebrea keeles, venekeelsete subtiitritega.

Tuminas on oma uue lavastuse kangelanna kohta öelnud: „Ma näen teda mitte ühemõõtmeliselt, vaid kõigi võimalike naiste kogumina –  ta on ühtaegu õrn ema, tülinoriv abikaasa, äärmuslikult armukade, helde ja heatahtlik, ahne ja kade –, temas eksisteerivad lahutamatult koos pimedus ja valgus, nauding ja valu.“ Meisterliku lavastaja nägemuses on „Anna Karenina” kerge, liigsete sõnadeta (pole ka elusuuruses vedureid!) – lugu inimesest, kes otsib universaalset tõde, mis tooks rahu, leppimist, headust ja õnne.

Rimas Tuminas: „Vaataja on valmis kuulama sõnu, mis muudavad tema teadvust. Peame verbaalse maagi hulgast välja sõeluma kõige väärtuslikuma armastuse, lahkuse ja jumaliku ettemääratuse kohta, selle kohta, mis on oluline kõigile ja alati.“

Lavastaja: Rimas Tuminas

Stsenograafia: Adomas Jacovskis

Kostüümid: Olga Filatova

Muusika: Giedrius Puskunigis

Valgus: Alexander Sikirin

Heli: Michael Veisburd

Dramaturgia: Katya Sassonsky

Koreograafia: Anželika Cholina

Lavastaja assistent: Daria Shamina

Osatäitjad:

Anna Karenina: Efrat Ben-Tzur

Aleksei Karenin, tema abikaasa: Gil Frank / Israel (Sasha) Demidov

Aleksei Vronski, ohvitser: Avi Azoulay

Stiva, Anna vend: Alon Friedman

Dolly, Stiva abikaasa: Karin Seruya

Kitty, Dolly õde: Neta Roth / Roni Einav

Ljovin: Miki Leon

Sergei, Ljovini poolvend: Yuval Yanai

Rändaja: Nikita Goldman-Kokh