1

Dóra Keresztes "Nõialaulud"

Ungari instituudis näitus Ungari graafiku Dóra Keresztesi töödest (tööpäevadel kl 9-17). Kunstniku looming tugineb ungari rahvakultuurile ja pakub elamust nii lastele kui ka täiskasvanutele.

Oleme avatud ka muuseumiööl (kl 18-23), mil meil jagub tegemisi suurtele ja väikestele!

Vaata lähemalt siit: kultuur.err.ee/938156/ungari-kunstnik-dora-keresztes-erinevate-paikade-rahvalooming-on-omavahel-seotud

ja siit: www.tallinn.balassiintezet.hu/et/homeee/7-slideshow/951-dora-keresztesi-n-ialaulud/?fbclid=IwAR0xkqKfi0zaTbMYNsv_973eNRzbeL6RKhGRWII5mi_LB_2uDw60LjqYo20

ja siit: www.facebook.com/events/2018200201643117/

Dóra Keresztes on sündinud 1953. a Budapestis. 1977. aastal lõpetas ta Budapesti kunstiülikooli raamatute illustreerimise osakonna, kus teda õpetasid István Balogh, György Haiman, János Kass ja Ernő Rubik. Pärast magistriõpingute lõpetamist 1979. aastal siirdus ta tööle Rooma Ungari instituuti.

Dóra alustas oma karjääri raamatute illustreerijana, kujundades peamiselt lasteraamatuid ja kaasaegseid ungari kirjanduse teoseid. Nende kõrval juhendas ta õpitubasid lastele, teiste hulgas ka Ungari rahvusgaleriis. Aja möödudes hakkasid tema töölauale lisanduma filmi- ja teatriplakatid. Dóra on juhtinud kultuuriajakirja Múzsák ning olnud Ungari illustraatorite ühingu asepresident.

Praegu töötab Dóra Keresztes vabakutselise kujundajana omaenda stuudios. Illustreerimise kõrval tegeleb ta ka lavakujunduse ja animafilmide tootmisega. Ta on esinenud oma töödega näitustel, biennaalidel ja filmifestivalidel nii Ungaris kui ka väljaspool seda.

Dóra Keresztes on saanud kunstnikuna inspiratsiooni keskaegsetest puulõigetest, mis olid ekspressionistlike kujundajate hulgas populaarsed ka 20. saj alguses. Teisalt on tema looming mõjutatud sügavalt Ida-Euroopa rahvakultuurist ning Ungari ja Rumeenia (Transilvaania) külade väikekirikute sisekujundusest. Kunstnikule meeldib rännata oma töödes mineviku ja oleviku vahel, kasutada erinevaid sümmeetria vorme ning mängida positiivi ja negatiiviga. Groteski ja sürrealismi elementidega pikitud pildid jutustavad lugusid iidsetest müütidest ja muinasjuttudest.

Võrrledes kaasaegse digitaalse kujundusmaastikuga on Dóra Keresztesi tööd pigem ebatavalised, aga nagu kunstnik ise ütleb, toetuvad tuleviku alustalad minevikule. Kunstnikuna tunneb ta end vastutavana piirkondlike kultuuride säilitamise eest ning töötab iga päev selle nimel, et leida tervislik tasakaal mineviku ja oleviku vahel.

Dóra Keresztesi koduleht: keresztesdora.blogspot.com/

Korraldaja
Ungari instituut
unginst@unginst.org.ee, kontakttelefon: 644 0445