1

Erikülalise Kristjan Lepiku tuur Sebastião Salgado näitusel ''Kuld'' + film ''Maa sool''

Sebastião Salgado ikoonilised fotod Serra Pelada kullakaevandusest Brasiilias ei jäta naljalt kedagi külmaks. Pea 50.000 meest (kulla)palavikulises lootuses saada rikkaks, isereguleeruv süsteem, mis esmavaatlusel tundub kaosena ja tänaseks unustusse vajunud mälestus - kõik see on jäädvustatud 1986. aastal Salgado tundliku kaamerasilma läbi.

Aga kuidas näeb ja tõlgendab seda kõike majandusekspert? 18.10 avab Kristjan Lepik Salgado näituse “Kuld” tagamaid läbi majandusteaduse ja seab kohati Salgado kriitika kullakaevanduses toimunu osas kahtluse alla. Lepiku pilguheit läheb sujuvalt üle sissejuhatuseks filmile “Maa sool”, mis jutustab Sebastiao Salgado loomingust ja avab kunstniku higeelu.

Wim Wendersi 2014. aastal valminud ja parima dokumentaalfilmi Oscarile nomineeritud suurejooneline “Maa sool” lummab nii pildi kui looga.

Maailmakuulus brasiilia fotograaf Sebastião Salgado on reisinud 40 aastat läbi erinevate mandrite ja talletanud oma tundliku kaameraga Lõuna-Ameerika põlisrahvaid, sõjakolletes toimuvaid õudusi, pagulaslaagrites valitsevat nälga ja lootusetust ning rumala poliitika tagajärjel tekkinud katastroofe. Alati on Salgado intiimne kaamerasilm jäänud ausaks ja inimlikuks ning meel klaariks.

Salgado vapustavad fotokaadrid suurel kinoekraanil koos sinna kõrvale jutustatud lugudega jäävad kummituslikult meeltesse ja pakuvad mõtlemisainet pikaks ajaks.

Film kestab 110 minutit ja on eestikeelsete subtiitritega.

 

Hind: 16 eurot

Korraldaja
Fotografiska Tallinn OÜ
info.tallinn@fotografiska.com,