1

ERSO: ALPISÜMFOONIA. Dirigent Paavo Järvi

PAAVO JÄRVI: ALPISÜMFOONIA
16. august kell 20.00, Noblessneri valukojas

Jean Sibelius
Sümfooniline poeem “Tapiola”

Lepo Sumera
Tšellokontsert

Richard Strauss
“Alpisümfoonia”

THEODOR SINK tšello
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Dirigent PAAVO JÄRVI

Äsja renoveeritud Noblessneri valukoda on oma avarusega ideaalne paik Richard Straussi erakordselt suurele orkestrikoosseisule kirjutatud “Alpisümfoonia” esitamiseks ja nautimiseks. See muusikaloo üks hiiglastest viib kuulajad imelisele jalutuskäigule Alpidesse, alates maalilise koidiku ja lõppedes värvika päikeseloojanguga. On põnev lisada, et just Straussi “Alpisümfoonia” oli teos, mis salvestati aastal 1981 maailma esimesele CD-le. Selle ajaloolise plaadi esituskoosseis oli sündmuse vääriline – Berliini Filharmoonikud ja nende legendaarne peadirigent Herbert von Karajan.

Kontserdi esimeses pooles kõlab Sibeliuse sümfooniline poeem, New Yorgi sümfooniaühingu tellimusel komponeeritud “Tapiola”. Soome mütoloogilise metsajumala Tapio ja tema kodu Tapiola järgi nime saanud poeem on inspireeritud Soome loodusest “või pigemini millestki, mida ei saagi sõnadega väljendada,” on öelnud helilooja ise.

Muusikute muusik – just sellist kuulsust omab Paavo Järvi maailma muusikaringkondades. Tema interpretatsioonidest rääkides tuuakse sageli esile erilist võimet tuua orkestrites välja täiesti uudsed ja senikuulmata kvaliteedid. Praeguseks juba 15 hooaega Saksamaal Bremeni Deutsche Kammerphilharmonie ja neli hooaega Jaapani NHK sümfooniaorkestri peadirigendina tegutsenud Paavo Järvist saab eelolevast sügisest ka Zürichi Tonhalle-orkestri peadirigent. Lisaks seob teda tihe koostöö juba mitmendat hooaega rahvusvahelistel turneedel käiva Eesti Festivaliorkestriga, samuti oma endiste orkestrite Orchestre de Paris’, Frankfurdi Raadio sümfooniaorkestri ja Cincinnati sümfooniaorkestriga. ERSOga on välja antud arvukalt plaate ning Sibeliuse kantaatide salvestise eest toodud Eestisse ka esimene Grammy-auhind.

Korraldaja
ERSO
piletid@erso.ee, kontakttelefon: 6147787