1

Great Service | pühendatud Arvo Pärdi 85. sünnipäevale

Kavas on kolm osa Arvo Pärdi “7 Maginificat-Antifonist”, mis kõlavad põimitult William Byrdi ja Heinrich Schützi “Magnificatidega”. Avalugu on Byrdi kaasaegse Thomas Tallise “Videte miraculum” ning kontserdi lõpetab harvaesitatav meistriteos 20. sajandi algusest - Arnold Baxi “Mater ora filium”, mis on inspireeritud Byrdi muusikast. Kavas on ka Jacob Obrechti kuueosaline “Salve Regina”.

Nimiteos “Great Service“ on üks kõige kuulsamaid seadeid õhtupalvustel lauldavatele tekstidele Elizabeth I aegsete Inglise heliloojate hulgast. „Great Service“ on ka Byrdi kõige suurem ja ambitsioonikam heliteos uue anglikaani kiriku liturgias ning demonstreerib selle ajastu kooride võimekust.

28. augustil Tartu Jaani kirikus ja 29. augustil Tallinna Jaani kirikus toimuvaid „Great Service“ kontserte juhatab rahvusvaheliselt tunnustatud koorijuht Edward Caswell. Kontserdid on pühendatud Arvo Pärdi 85. sünnipäevale.

Muusikat esitavad kammerkoor Voces Tallinn ja ansambel Floridante.

Edward Caswell on mitmekülgne ja tunnustatud dirigent, laulja ja õpetaja. Oma tööga Ühendkuningriigis ja Euroopas on ta tutvustanud uut lähenemist koorijuhtimisele laulja perspektiivist. 2017. aastal andis ta välja raamatu „It’s always a Pussycat: a singer’s approach to choral conducting“. Aastast 2004 töötab ta professionaalsete kooridega, amatöörkooridega ja üliõpilaskooridega üle kogu Euroopa – enim Hollandis, Belgias, Saksamaal ja Prantsusmaal.

Ta on Collegium Vocale Gent koormeister (viimased tööd: Britteni “Sõjareekviem”, Dvoráki “Reekviem” ja Mendelssohni “Elias under Philippe Herreweghe”), töötas 2018/2019. hooajal kollektiiviga Chœur de Radio France (Bach “Mattheuse passioon”, Tippett “Meie aja laps”) ning tema üks hiljutisi projekte koos dirigent Trevor Pinnockiga oli Bachi “Mattheuse passiooni” lavaletoomine Londoni Kuninglikus Muusikaakadeemias.

Lisaks alustas ta eelmisel hooajal koostööd kollektiiviga Zürcher Sing-Akademie (Händel “Messias”), Hollandis jätkus töö Dudok Ensemble’iga (BWV 140, Händel “Dixit dominus”) ning algas töö Hollandi Rahvusooperi Stuudioga (Jeths “Ritratto”). Saabuval hooajal teeb ta esimese projekti koos Türgi Riikliku Kooriga ning naaseb siis Radio France’i juurde, töötades seal koos dirigentide Vaclav Luxi ja Trevor Pinnockiga.

Alates 2019. aastast on Edward Caswell Leipzigi Kontsertkoori kunstiline juht ning uuel ametikohal on ta juhatanud Bachi “Johannese passiooni” Leipzigi Nikolai kirikus. 2013. aastal asutas ta Šotimaal kollektiivi Cromarty Youth Opera, tuues esimesel aastal lavale Britteni “Noa uputuse” ning 2018. aastal Beatrix Potteri jutustusel põhineva Andrew Ganti ooperi “Tod!”.

Lisaks dirigendi- ja koormeistri tööle on Edward Caswell nõutud õpetaja, nõustaja ja konkursside žüriiliige. Hiljuti liitus ta koorijuhtimise eriala üliõpilaste hindamiskomisjoniga Lyoni Rahvuslikus Muusika ja Tantsu Konservatooriumis (Conservatoire National Superieur Musique et Danse de Lyon) ning võttis vastu kunstilise nõukogu liikme koha Institut Français d'Art Choral’is.

Barokkansambel Floridante (asutatud 2014) ühendab Eesti muusikuid, kel süvendatud huvi varase repertuaari esitamise vastu. Ehkki Floridante „ristiisaks“ on üks G. F. Händeli ooperikarakteritest, on ajaloolistel pillidel mängiva ansambli missiooniks tuua hästituntud saksa kõrgbaroki kõrval Eesti kuulajani head muusikat, mille loomisaeg jääb 16. ja 18. sajandi vahele. Muuhulgas on Floridante koostöös Eesti Rahvusraamatukoguga ettekandele toonud siinmail 19. sajandil tegutsenud baltisaksa mõisnike laululoomingut. Floridante on esinenud erinevates koosseisudes arvukatel Eesti ja Euroopa festivalidel ning tegeleb ka ise varase muusika kontsertide korraldamisega.

Kammerkoor Voces Tallinn (asutatud 1999) teeb koostööd erinevate rahvusvaheliste solistide ja dirigentidega. Koori repertuaar hõlmab kogu lääne muusikalugu – ulatudes vanamuusikast (Tallis, Victoria, Palestrina) nüüdisheliloojate uudisteosteni (Holten, Tulev, Tulve, Seppar, Steiner, Krigul) – ja sisaldab olulist osa maailma koorimuusika klassikast. Jaanuaris 2020 pälvis Voces Tallinna ja USA dirigendi David Puderbaughi album “A Black Birch in Winter” (2019) Eesti Aasta Koorimuusika Plaadi 2019 auhinna. 2015. aastal pälvis kollektiiv Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia kõrgetasemeliste kontsertide korraldamise eest.  Koori kunstiline nõustaja on Risto Joost.

Kontserti korraldab Voces Tallinn, toetavad Kultuuriministeerium ja Eesti Kultuurkapital.

Korraldaja
Voces Tallinn
kontakttelefon: 5156364