1

Hiina uusaasta pidustused 2021

Tallinn tähistab Hiina kalendri järgi uue aasta saabumist reedel, 12. veebruaril Vabaduse väljakul ja Tallinna Lauluväljakul. Tallinnas tähistatakse Hiina uusaastat koostöös Pekingi Kultuuribürooga juba 2009. aastast. Kui tavapäraselt on tuhanded pealtvaatajad saanud kaasa elada suurel laval esinevatele Pekingi külalisartistidele ning toimunud on ka Pekingi ooperi, draakonitantsu ja käsitöömeistrite töötoad väiksemas huviliste ringis, siis sel aastal ei olnud koroonaviirusest tingitud piirangute tulenevalt neil võimalik Tallinnasse sõita. Selle asemel on Pekingi kultuuribüroo valmistanud ette virtuaalse programmi, kus astuvad üles ja tallinlasi tervitavad Hiina kuulsaimad artistid. Virtuaalne etendus kantakse üle suurelt ekraanilt Vabaduse väljakul. Sündmused toimuvad sel aastal ainult välitingimustes ja hajutatult. Vabaduse väljakul on eksponeeritud fotonäitus „Peking, iidne pealinn“, näha saab traditsioonilist draakonitantsu ja tuleshowd. Päeva jooksul modelleerib skulptor Tauno Kangro metallpühvli aasta saabumise puhul härjaskulptuuri, mis hiljem pronksi valatakse ning mis leiab oma koha eelmiste aastate loomaskulptuuride kõrval Tallinna Loomaaias.

Tallinna Lauluväljakul saab näha tuleartistide etendust ja tuleskulptuure, draakonitantsu, kung-fu võitluskunstide ja taiji liikumisõpetuse etteasteid. Õhtu lõpetab muusikaline etendus koos trummide ja led-maskidega ning ilutulestik. Suursugune tulepark on dekoreeritud Hiina laternatega, näha saab maagilisi lõkkeid, tulekahureid, sädemetest pulbitsevaid väravaid ning koos süüdatakse sodiaagimärke tutvustavad tuleskulptuurid.

Valgusinstallatsioon „Härg“ jääb Tallinna lauluväljakut kaunistama kuni veebruarikuu lõpuni.

Hiina uusaasta on olnud aastaid Tallinna suurima osalejate arvuga talvine vabaõhusündmus, värvikirev pidu, mis meeldib paljudele. Hiina uusaasta sündmused on tasuta.

Hiina uusaasta on püha, mis tähistab uue aasta algust Hiina traditsioonilise kalendri järgi. Hiina uusaasta esimene päev algab noorkuuga, mis ilmub 21. jaanuari ja 20. veebruari vahel. Käesoleval aastal juhtub see 12. veebruaril. Hiina uusaasta pidustused Hiinas vältavad kaks nädalat, erinevatel päevadel on erinevad väljakujunenud traditsioonid nagu põhjalik kodu suurpuhastus, esivanemate külastamine, akende kaunistamine punaste paberkujukeste ja õnnesoovlike salmidega, raha kinkimine punastes ümbrikes, pelmeenide söömine jne. Hiina uusaastat tähistatakse mitte ainult Hiinas vaid ka paljudes teistes Aasia riikides. Kuid ka üleilmselt piirkondades, kus elab märkimisväärselt palju hiinlasi, nagu Singapur, Indoneesia, Malaisia, Myanmar, Tai, Kambodža, Filipiinid, Mauritius ja mitmed kohad Põhja-Ameerikas ning Euroopas.

 

HIINA UUSAASTA ÜRITUSTE KAVA 

Vabaduse väljakul 12. veebruaril kell 13.00 - 19.20

13.00-19.00    Tauno Kangro modelleerib Metallpühvli aasta puhul pühvliskulptuuri                           

18.00              Draakonitantsijad ja trummarid

18.05              Fotonäituse „Peking, iidne pealinn“ avamine. Kõnelevad abilinnapea Vadim Belobrovtsev ja Hiina suursaadik Li Chao.

18.15              Müstika tantsustuudio tuleshow

18.20-19.20    Pekingi Hiina uusaasta tähistamisele pühendatud virtuaalprogramm ekraanilt  

 

Tallinna lauluväljakul 12. veebruaril kell 16.00 – 19.00:

16.00               Tuleartistide etendus: keerutatakese sädemeid ja erinevaid tuleefekte, mis sobivad kokku taustal oleva tulepargiga. Muusikaks aasia hõnguga tänapäevane muusika.

16.30               Draakonitants, mis on hiina uusaastapidustuste oluline osa. Tauri Busch.

16.45               Kung-Fu demoesinemine.

17.00               Metsapeegeldus linnapildis. Taiji- see on iidne õpetus, mis käsitleb inimest tervikuna ning osana loodusest. Taiji harjutamine rahustab meelt, aitab organismil püsida terve ja õpetab kasutama oma sisemist väekust. Kõik soovijad teha tutvust selle imepärase kunstiga.

17. 15              Kontsertetendus: Silver Ulvik toob lavale tantsijatest ja muusikutest koosneva kirju muusikalise etenduse, mida vürtsitavad  erinevate kultuuride instrumendid ja muusika.

Põnevust ja silmailu lisavad led valgustitega trummid ja didgeridoo. Loomulikult ei jää tulemata led maskidraama. Kavas vahelduvad särtsakad trummimürglid ja  paatoslikud südantlõhestavad ilusad meloodiad. Tegemist on originaalloominguga ja ettekandele tuleb muusika, kuhu on valatud nii armastust, higi kui ka pisaraid.

18.00               Hiina uusaastale pühendatud ilutulestik

Suursugune tulepark on dekoreeritud Hiina laternatega, kus saab näha maagilisi lõkkeid, tulekahureid, sädemetest pulbitsevaid väravaid ning koos süüdatakse sodiaagimärke tutvustavad tuleskulptuurid.  Peagi saabuvat härja aastat jääb kohapeale ilmestama valgusinstallatsioon „Härg“ kuni veebruarikuu lõpuni.

Korraldaja
Tallinna Kultuuri- ja Spordiamet ja Kadrioru Park
kontakttelefon: 645 7327