Igatsus

William Boyd

Lavastaja: Elmo Nüganen
Tõlkija: Anu Lamp
Kunstnik: Vladimir Anšon
Kostüümikunstnik: Reet Aus
Valguskunstnik: Gleb Filštinski
Helilooja: Jaak Jürisson
Muusikaline kujundaja: Riina Roose

Osades: Anne Reemann, Rain Simmul, Peeter Tammearu (külalisena), Epp Eespäev, Maiken Schmidt või Liis Lass, Kristjan Üksküla, Andrus Vaarik, Kalju Orro, Elisabet Reinsalu, Helene Vannari või Tiina Kukli (külalisena), Kristiina Jalasto või Ingrid Noodla.

Esietendus: 31. mai 2014
Mängukoht: Põrgulava
Kestus: 2 tundi 45 minutit, kahes vaatuses

Miks on elu sageli selline, et ühest küljest kõik möödub, teisalt jääb aga justkui alati samaks? Tanja ja Varja – keskealine mõisaproua ja tema arstist sõbranna – otsustavad kutsuda üle pikkade aastate külla oma ühise lapsepõlvesõbra Kolja, kes tegutseb Moskvas advokaadina. Kolja saabubki pahaaimamatult maale suvitama, taipamata alguses, et küllakutse ei olnud päris vaba tagamõtetest – Tanja loodab, et Kolja suudab panna mõistuse pähe tema abikaasale Sergeile, kes on viinud mõisa laostumise äärele, Varja aga loodab äratada taas ellu kunagisi õrnu tundeid. Üllatusega leiab Kolja ka, et Tanja noorem õde Nataša on sirgunud ninatargast plikast kauniks naiseks, kellel on omad unistused ja ootused.

„Igatsus“ räägib igatsusest. Oskamatusest. Purunenud lootustest. Ja sellest, et elu läheb kõigele vaatamata edasi. Briti autori William Boydi näitemäng, mis põhineb Anton Tšehhovi jutustustel „Minu elu“ ja „Tuttavate juures“, on suutnud tabada Tšehhovi üht läbivat peateemat – järelejätmatut nostalgiat kellegi või millegi järele, igatsust olla kuskil mujal, kellegi teisega või keegi teine, samas küsimata endalt, kas ma võtan midagi ette, et olukorda muuta.

William Boyd (s. 1952) on Ghanas sündinud tunnustatud briti kirjanik, kelle muuhulgas Aafrikas ja Filipiinidel aset leidvad romaanid analüüsivad tihtipeale inglaslikkuse elujõudu tänapäeva globaalses maailmas. 2013. aastal kirjutatud „Igatsus”, mis on William Boydi esimene näidend, põhineb aga hoopis Anton Tšehhovi lühijuttudel „Minu elu” ja „Tuttavate juures” ning kujutab ajastutruult ühes vene provintsilinnas aset leidvaid sündmusi. Tegemist on näidendi esmalavastusega Eestis.

NB! Lavastuses on stseene, kus suitsetatakse!