International Festival Ballet & Festival Orchestra - maailma suurim Luikede järv

E, 13.11.23 kell 19:00 - E, 13.11.23 kell 21:40
Alexela Kontserdimaja, Tallinn
Estonia pst. 9
International Festival Ballett & Festivali Orchestra toovad teieni kõigi aegade parima balletiklassika etenduse "Luikede järv" – laval säravad erakordsed 48 „luike“.
International Festival Balleti esituses tuuakse vaatajateni ilu, elegants ja graatsia kahes vaatuses. Täiuslik kunstiteos, mida saadab elav orkester. Kõige suurem ja originaalne „Luikede järve“ etendus.
 
Helilooja Peeter I. Tšaikovski ja koreograaf Marius Petipa kohtumine oli üks õnnelikumaid kokkusattumusi balleti ajaloos. Klassikalise balleti "isana" lõi Petipa teose "Luikede järv", millest sai kogu balletikunsti müüt ja kehastus. Tšaikovski tegi end surematuks oma kuulsa lavateose kompositsioonidega. Petipa meeleline kujutamine tiibu peksvatest valgetest lindudest sai aga elegantsi ja graatsia sünonüümiks.
Petipa nägi kunagi ette 24 luike, et realiseerida see muinasjutuline muusika. International Festival Balleti uus lavastus kahekordistab tantsivate luikede arvu 48-ni ja pakub seega ainulaadset esteetilist vaatemängu. Lavastuses ei looda ansambel mitte ainult kahekordse luigeparve visuaalsele atraktiivsusele, vaid ka peategelaste suurepärastele kujunditele ja tipptasemel tantsulavastustele.
 
International Festival Ballett
Šokeeritud ja mõjutatud Venemaa ebainimlikust agressioonisõjast Ukraina vastu, muudab kuulus ballett oma nime International Festival Balletiks ja selle muudatusega väljendavad kõik esinejad oma kristallselget agressioonivastast seisukohta. International Festival ballett on rahvusvaheline ballett, mis mõtleb üle riigipiiride ning seisab kunsti, muusika ja tantsu poeesia mõistmise ja kooseksisteerimise eest. Alates sõja algusest on artistid väljendanud oma seisukohta Venemaa agressiooni vastu arvukate protestide kaudu enne iga etendust. Seetõttu on nemadki nüüd Venemaa agressorite poolt ähvardatud. Meeskond, kuhu kuulub ka arvukalt Ukraina tantsijaid, näeb end loomulikult kõigi rahvaste vahelise rahu ja ühtekuuluvuse balletina.
 
Kunstiliselt esindab ballett vene klassikalise balleti koolkonda selle kõige puhtamal kujul. Ranget elegantsi kombineerituna kaasaegsete ja 21. sajandi mõjutustega, teisisõnu, tantsulavastus omaette klassis - ja seda kõike koos uhkete kostüümide ja suurepäraste lavastustega.
 
Pjotr I. Tšaikovski surematu balletiklassika on tuntud kogu maailmas ja võlub inimesi igas vanuses. Kõik teavad romantilist lugu "Luikede järvest" koos valge ja musta luigega, mis on saanud klassikalise balleti elegantsi sünonüümiks kõrgeimal tasemel. Sajandeid kestnud Uinuva kaunitari uni, millest ainult printsi armastus suudab ta vabastada, on lummanud publikut juba põlvkondade vältel. International Festival Balleti ainulaadsed etendused äratavad armastatud balletid ellu lummava ilu ja täiuslikkusega.
 
Klassikalisel balletil on Ida-Euroopas pikk traditsioon, mida viljeletakse ka tänapäeval. See riik on toonud välja palju kuulsaid priimaballeriinasid, tantsijaid ja koreograafe. Venemaa kuulsad balletikoolid on tuntud oma kõrge taseme ja ranguse poolest ning õpilased oma esinemistahte, ambitsioonikuse ja tohutu talendi poolest. Selle karmi kooli on läbinud ka 42 International Festival Balleti tantsijat, olgu selleks siis Vaganova akadeemia Peterburis, Moskva koreograafiaakadeemia, Kiievi riiklik koreograafiaakadeemia, Ufa balletikool või Permi balletikool. Nad kõik on töötanud Venemaa, Ukraina ja Moldova tähtsaimates balletiteatrites ning võitnud arvukalt auhindu rahvusvahelistel balletifestivalidel ja -konkurssidel. Koos on neist saanud üks esteetiliselt ja tehniliselt edukamaid balletitruppe mitte ainult Ida-Euroopas, vaid International Festival Balleti koosluse raames ka kogu maailmas. Lisaks absoluutselt täpsele tantsutehnikale iseloomustab seda kõrgetasemelist balletti harmooniline ja ühtne üldpilt ning elegantne kergus. International Festival Ballett
särab teie ees täiusliku tantsuetendusega, mis võtab publiku hinge kinni.
 
International Festival Balletti Kunstiline juht on Alex Bogutsky.
Muusika: P. I. Tšaikovski
Koreograafia: L. Ivanov ja M. Petipa
Montaaž: Alex Bogutsky
Lavakujundus ja kostüümid: V. Okunev
 
 
Festival Orchestra
 
Festival Orchestra asutasid andekad muusikud Moldovast, Ungarist, Ukrainast ja Lätist. Kunstiline juht ja peadirigent on tunnustatud dirigent Normunds Vaicis. Orkestri repertuaari kuuluvad Raveli, Debussy, Rimski-Korsakovi, Tšaikovski, Massenet', Faure'i ja Albegise, Gounod' ja paljude teiste teosed. Repertuaari keskne osa on muusika klassikalistest ballettidest nagu "Luikede järv", "Pähklipureja", "Uinuv kaunitar", "Giselle", "Don Quijote" ja paljud teised. Orkester on teinud koostööd Venemaa, Ukraina ja Valgevene tuntud balletitruppidega. Festival Orchestra on suure eduga esinenud Prantsusmaal, Ühendkuningriigis, Belgias, Saksamaal, Luksemburgis ja teistes Euroopa riikides ning vaatamata oma suhteliselt väikesele suurusele on ta end tõestanud kui üks parimaid balletiorkestreid Euroopas. Lähitulevikus esinevad nad mainekatel rahvusvahelistel festivalidel nii Baltimaades, Skandinaavias, Belgias, Luksemburgis, Saksamaal, Austrias kui Prantsusmaal.
Kunstiline juht ja dirigent Normunds Vaicis.