IX Eesti pianistide konkursi finaal

IX Eesti pianistide konkursi finaal 
28.–29.11.2019
 
 
IX Eesti pianistide konkurss toimub Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suures saalis 21.–29. novembrini.

Eesti pianistide konkurss on kodumaiste talendikate klaverimängijate kasvulava, mille juured ulatuvad aastasse 1969. Viimasest konkursist möödub tänavu viis aastat ning selle aja jooksul on peale kasvanud uus pianistide põlvkond, kellele pakub sündmus võimaluse end proovile panna. 
 
Konkurss rikastab muusikaelu andekate muusikutega ja avab neile tee kontserdilavadele, andes ühtlasi ülevaate noortest pianistidest ja klaverimängukultuurist Eestis. Suur hulk hinnatud kodumaiseid pianiste on sirgunud just konkursi laureaatide seast nagu nt Ivari Ilja, Mati Mikalai, Ralf Taal, Sten Lassmann, Age Juurikas, Mihkel Poll, Johan Randvere, Sten Heinoja jt.

Konkurss toimub kolmes voorus, millest esimeses kõlavad polüfoonia, etüüdid ning klassikaline suurvorm. Teises voorus koostavad võistlejad ise endale võimalikult eriilmelise kava, mis sisaldab ka kohustuslikku teost, helilooja Pärt Uusbergi uudisteost "Hingelinnutee I". Viimases, finaalvoorus panevad end proovile kuus parimat, esinedes Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri ees. Kõik voorud toimuvad Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suures saalis, I ja II voor on tasuta sissepääsuga.

Konkursi orkestrivooru kontsertidel debüteerib ERSO ees noor andekas dirigent Jaan Ots, kes pärast Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lõpetamist klaveri erialal ning magistrikraadi omandamist orkestridirigendina Sibeliuse Akadeemias on täiendanud end Jukka-Pekka Saraste, Neeme Järvi, Paavo Järvi, Thomas Sanderlingi ja David Zinmani meistrikursustel ning teinud juba koostööd mitmete nimekate orkestrite ja teatritega.

Võistlejaid hindab viieliikmeline rahvusvaheline žürii koosseisus professor Graham Scott (žürii esimees, Royal Northern College of Music, Manchester), professor Jurgis Karnavičius (Leedu Muusika- ja Teatriakadeemia), Dr Niklas Pokki (Sibeliuse Akadeemia), professor Ivari Ilja (Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia) ning Mati Mikalai (Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia). 
 
Konkursi eesmärk on pakkuda muusikahuvilistele nii kõrgetasemelist kunsti kui ka põnevat kaasaelamist.