1

Jubilate. Matti Reimann 75

22.03 kell 18 / Kadrioru kunstimuuseum (Weizenbergi 37)
Jubilate
Matti Reimann 75
Esineb juubilar

Kava

Villem Reimann (1906–1992)

„Peegeldused”

I Prelüüd

II Kaanon

III Aeglane valss

IV Fuuga

Johann Sebastian Bach (1685–1750)

„Fuugakunst” BWV 1080

Contrapunctus II

Ludwig van Beethoven (1770–1827)

Klaverisonaat nr 15 D-duur op. 28 „Pastoraalne”

I Allegro

II Andante

III Scherzo–Allegro vivace–Trio

IV Rondo– Allegro ma non troppo

Villem Reimanni „Peegeldused” on dodekafooniline teos, mis põhineb helireal ja selle peegeldusel. Rangele konstruktsioonile toetudes moodustuvad tsükli neli osa prelüüd, kaanon, aeglane valss ja fuuga.

Johann Sebastian Bachi „Fuugakunsti” pealkirjas peitub võimalus teose mõistmiseks. Eraldades sõnad „fuuga” ja „kunst”, saame mõnevõrra ootamatu, kuid samas julgustava lähtealuse asumaks tööle Bachi viimase, pooleli jäänud teosega.

Ludwig van Beethoveni „Pastoraalses” sonaadis on palju puhast loodust kuni otsese linnulauluni välja. Ometi ei saa selle teose puhul jääda ainult looduse kujutamist nautima – pikad orelipunktid, dramaatiline fugaato esimese osa keskel ja helilooja tulevast helikeelt ette aimav fugaato viimase osa keskel viitavad rangele ülesehitusele. Sonaadi kõik neli osa võtavad duuris või mollis toonikaks d-noodi. Ka Bachi Contrapunctus II kõlab d-mollis, mis ilmestab kava ühtsust.

Matti Reimann on õppinud klaverit Tallinna Riiklikus Konservatooriumis prof Bruno Lukki juures ja võtnud tunde Peterburi Konservatooriumis prof Nadežda Golubovskajalt. Samas õppeasutuses õppis ta kaks aastat ka prof Nikolai Rabinovitši dirigeerimise klassis. Hiljem täiendas Reimann end veel Moskvas Gnessinite nim Muusikapedagoogikainstituudis.

Matti Reimann on andnud soolokontserte mitmetes riikides. Tähtsa osa tema tegevusest on moodustanud esinemised koos sümfooniaorkestritega selliste dirigentide nagu Karl Eliasberg, Roman Matsov, Saulius Sondetskis, Eri Klas, Peeter Lilje, Nikolai Rabinovitš, Veronika Dudarova, Viktor Barsov, Aleksandr Dmitrijev ja kõige rohkem Neeme Järvi juhatusel. Reimanni esituses on kõlanud paljude eesti heliloojate teoste esiettekanded. Eri aegadel on ta salvestanud arvukalt teoseid Eesti Raadiole ja ETV-le. Samuti on ta teinud palju kontserte, telesaateid ja lindistusi koos venna Tõnu Reimanniga.

Reimann on kahel korral pälvinud ajalehe Sirp aastapreemia muusikakriitika eest. Aastal 2014 omistati talle Eesti Kultuurkapitali Helikunsti sihtkapitali aastaauhind. Matti Reimann töötab tänaseni emeriitprofessorina Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias.

Sissepääs tasuta

Korraldaja
Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia
kontsert@ema.edu.ee, kontakttelefon: 6675758