Kaupo Kikkase ringkäik näitusel "Kaevurid"

Maarjamäe lossis on avatud Kaupo Kikkase fotonäitus “Kaevurid”. 16 suureformaadilisel fotol näeme kaevureid – fotograafi lummanud olemuselt sadu aastaid muutumatu elukutse esindajaid. 

Kaupo Kikkase ringkäik näitusel toimub 28. novembril kell 17.00. Autor räägib näituse tagamaadest ja projekti sünnist ning samuti praegustest tegemistest. 

Osalemine muuseumipiletiga 8 / 6 €.

Eesti põlevkivitööstuse ajalugu ulatub 103 aasta tagusesse aega. Selle ajaloo lahutamatuks ja väga tähtsaks osaks on põlevkivi maa alt välja toovad, maailma ühte ohtlikumat tööd tegevad mehed. Fotograaf Kaupo Kikkas kirjeldab: “Kui sattusin esimest korda maa alla kaevandusse, siis tundsin kohe, et pean siin kunagi midagi looma. Tunne, kui seisad pimedas käigus ja sinu kohal on mõõtmatud tonnid pinnast, planeedi koort, on emotsionaalselt võrreldav sukeldumise või lendamisega. Need maa-alused käigud üksi ei ole aga midagi ilma meesteta, kes neid uuristavad. Nii oli selge, et tahan luua projekti nendest meestest ning ehk kandub killuke seda erilist tunnet läbi nende ka publikuni. Mind lummavad elukutsed, mis on sadu aastaid olemuselt muutumatud. Ametid, mis on "päris", kus on vaja jõudu ja mille resultaat on käega katsutav.”

Fotonäituse valmimist toetanud ettevõtte Viru Keemia Grupi juhatuse liikme ning Ojamaa kaevanduse juhi Margus Kottise sõnul on kaevurite väärikas ja ajalooline amet läbi aegade tekitanud huvi inimeste seas, sest maa-alune maailm jääb väga paljude jaoks tundmatuks, samas ka salapäraseks ning iga maapealse jalg sinna naljalt ei astu. Margus Kottise lisas: „Kaupo Kikkase fotod aitavad inimesteni edastada nii kaevurite maailma olemuse kui ka võlu. Oma raske tööga, mida meie mehed maa all teevad, on nad kahtlemata ära teeninud väikese kuulsuse, mida see näitus pakub.“

Eesti on hetkel maailma suurimaid põlevkivi kaevandajaid ning ainus riik maailmas, kus riigi elektrisüsteem põhineb põlevkivil. Samas on põlevkivi kaevandamine ja põlevkiviõli tootmine ühiskonnas vaidlusi tekitav teema.  Nii astub näitusega dialoogi Maarjamäe lossis avatud Tallinna Ülikooli tudengite pop-up näitus fosforiidi kaevandamisest läbi ida-virumaalaste enda silmade, “Kuhu lähed, Virumaa? Fosforiit - sõber või vaenlane?, kus kõlavad nii kaevandamise poolt kui vastuhääled.

 

Näituse tööd on vormistatud face-mount tehnoloogias kõrgemaid galerii nõudmisi arvestades. Tööd on valmistanud Artproof.

Täname: Viru Keemia Grupp AS

Korraldaja
Eesti Ajaloomuuseum
kontakttelefon: 6968607