Klavessiinifestival / Ajastute piirimail. Aleksei Ljubimov (haamerklaver) / edasilükatud aprilli 2021

K, 14.04.21 kell 18:00
Eesti Teaduste Akadeemia

Festival on aprillist 2020 seoses eriolukorraga edasilükatud. Uued kuupäevad on 14-18. aprill 2021, täpne ajakava selgumisel.

 

17.04. kell 18.00, Teaduste Akadeemia saal, Tallinn
Ajastute piirimail
XII Klavessiinifestival

 

Aleksei Ljubimov – haamerklaver

 

W. A. Mozart              Fantaasia c-moll K. 396 (Maximilian Stadleri poolt lõpetatud fragment)

1756-1791

 

J. L. Dussek                Sonaat Es-duur op. 44 „Farewell/Hüvastijätt“, pühendatud Muzio   

1760-1812                               Clementile

 

C. P. E. Bach               Rondo c-moll Wq. 59/4

1714-1788

 

M. Glinka                    Variatsioonid Mozarti teemale (1. versioon)

1804-1857

 

L. van Beethoven        Sonaat nr. 21 C-duur op. 53 (pühendatud krahv Waldsteinile)

1770-1827

 

Aleksei Ljubimov on üks erilisemaid kaasaja muusikuid. Peale õpingute lõpetamist Heinrich Neuhausi juures oli ta üks esimesi, kes äratas Moskva Konservatooriumis huvi barokiaja (eriti ajastu instrumentidel esitatava) ning kaasaja muusika vastu. Ta on samas ka väljapaistev klassikalise ja romantismiaja teoste interpreet. 

Alates eelmise sajandi 80ndatest aastatest, kui poliitilised piirangud Venemaal järk-järgult lõdvenesid, hakkas ta esinema Lääne-Euroopas, Jaapanis ja USA-s, muutudes maailma üheks juhtivamaks pianistiks. Ta on esinenud orkestritega nagu Iisraeli, Los Angelese, Müncheni ja Peterburi Filharmoonia orkestrid, Londoni Kuninglik Filharmoonia orkester, Venemaa Rahvusorkester, Prantsusmaa Rahvusorkester ja Berliini Saksa Sümfooniaorkester ning teinud koostööd dirigentidega nagu Vladimir Ashkenazy, Neeme Järvi, Kirill Kondrashin, Christopher Hogwood, Roger Norrington, Mikhail Pletnev, Jukka-Pekka Saraste, Esa-Pekka Salonen, Vladimir Jurowski ja Iván Fischer. Ajastupillidel on ta esinenud koos Valgustusaja Orkestriga (Orchestra of the Age of Enlightenment), Wiener Akademie ja Concerto Kölniga. Samuti mängib ta kammermuusikuna koos maailma juhtivate solistide ja ansamblitega, esinedes festivalidel üle kogu maailma. 

Viimase aja märgilisemateks esitusteks on lavastus This is (not) a Dream Eric Satie ja John Cage’i muusikale, mida juhatas ja esitas prantsuse näitlejatar Louise Moaty, duokontserdid Aleksei Zujeviga, kontserdid kaasaegse vene muusika teostega, samuti soolo- ning ansamblikontserdid ajastupillidel Brügges, Potsdamis, Pariisis, Amsterdamis, Berliinis, Moskvas ja Yale’is.

2015. aastal omistati Ljubimovile Cage Cunninghami fondi stipendium. Ta on teinud koostööd paljude tuntud plaadifirmadega nagu Melodia, Erato, BIS ja Sony ning tema plaadistuste hulgas on kõik Mozarti klaverisonaadid, samuti Schuberti, Chopini, Beethoveni, Brahmsi ja 20. sajandi heliloojate teosed. Alates 2003 on ta regulaarselt lindistanud firmale ECM, tema viimaste albumite hulgas on Debussy Prelüüdid ja John Cage’i As It Is (koos Natalia Pšenitšnikovaga).

Tema diskograafia sisaldab ka lindistusi ajastupillidel: Schuberti ekspromtid, Beethoveni viimased sonaadid, Mozarti kõik teosed kahele klaverile koos Juri Martõnoviga ning klaveriversioon Haydni teosest Seven Last Words of Christ on the Cross, mille andis välja ZZT/Outhere France.

Tutvu festivali programmiga:

www.piletilevi.ee/est/piletid/muusika/klassika/xii-klavessiinifestival-69670/?&design=piletilevi

Korraldaja
MTÜ Klavessiinisõprade Tsunft
imbi.tarum@mail.ee, kontakttelefon: 5511406