Klavessiinifestival / Francesco Cera (klavessiin) - edasilükatud aprilli 2021

K, 14.04.21 kell 18:00
Eesti Teaduste Akadeemia

Festival on aprillist 2020 seoses eriolukorraga edasilükatud. Uued kuupäevad on 14-18. aprill 2021, täpne ajakava selgumisel.

 

18.04 2020, kell 18.00, Teaduste Akadeemia saal, Tallinn
Girolamo Frescobaldi, klavesiinimuusika uuendaja
XII Klavessiinifestival

 

Girolamo Frescobaldi          Toccate e partite d’intavolatura, Libro 1,  Rooma 1615:

1583 - 1643                           - Toccata settima

                                                - Partite sopra Folia

                                                - Toccata undecima

                                                

                                                Capricci, Rooma 1624:

                                                - Capriccio sopra la sol fa mi re ut

 

Toccate e partite d’intavolatura, Libro 2, Rooma 1627:

- Toccata undecima

 

Johann Jakob Froberger      - Capriccio II (1656)

1616 - 1667                           - Tombeau sur la mort de Mr. Blanchrocher

 

Louis Couperin                     - Prélude en do majeur

1626 - 1661                           - Passacaille en sol mineur

 

Girolamo Frescobaldi          Toccate e partite d’intavolatura, Libro 1, 2. trükk, Rooma 1583 - 1643 1637: 

                                                - Cento partite sopra Passacagli

 

 

Pärast seda, kui Girolamo Frescobaldi oli 17. sajandi algul Roomas välja andnud kaks tokaatade kogumikku, ei olnud klavessiinimuusika enam endine. Kiiresti võtsid kõige andekamad noored klavessinistid kogu Euroopas üle selle täiesti uue muusikalise suuna, mille aluseks oli ajastu kunstilistele ideaalidele vastav vaba ja retooriline komponeerimis- ja esitusstiil. Frescobaldi geniaalsed tokaatad, capricciod ja passacagliad olid oluliseks pöördepunktiks, elavdades ja inspireerides järeltulevaid heliloojaid nagu Johann Jakob Froberger, Louis Couperin ja paljud teised kuni Johann Sebastian Bachini välja.

 

Francesco Cerat peetakse üheks juhtivamaks vanamuusika spetsialistiks Itaalias, kelle stiilitundmist ja väljendusoskust võib vaid imetleda. Sündinud Bolognas, õppis ta orelit ja klavessiini Luigi Ferdinando Tagliavini juhendusel ja hiljem Gustav Leonhardti juures Amsterdami Konservatooriumis.

Solisti ja ansambli Arte Musica juhina on ta esinenud olulistel festivalidel nagu Resonanzen Viini Kontserdimajas, Flanders-festival Gentis ja Brügges, Musica e Poesia Milanos, Festival de Saint-Michel-en-Thiérache, Festival de Musique Ancienne Maguelone’is, Baroktage in Melk, Les Gouts Reunis Lausanne’is, Musica Transalpina Londonis ning andnud kontserte ajaloolistel orelitel kogu Euroopas.
Cera pöörab tähelepanu mitte üksnes ajaloolistele klahvpillidele, vaid ka barokiaja vokaal- ja instrumentaalmuusikale. 1991-94 oli ta ansambli Il Giardino Armonico liige ning aastast 1996 juhatab ta ansamblit Arte Musica, millega esitatakse Itaalia vokaalteoseid Gesualdo madrigalidest 18. sajandi kantaatideni. 

Rahvusvahelised muusika-ajakirjad on kõrgelt hinnanud Cera plaadistusi 17. sajandi Itaalia heliloojate klavessiini- ja oreliteoste ning Scarlatti sonaatidega firmale Tactus. Tema Bachi- lindistuste hulgas on Prantsuse süidid, neli klavessiinikontserti (firma Arts) ning Orgelbüchlein vaheldumisi vokaalkoraalidega (Brilliant Classics). Viimase aja plaadistuste hulgas on D’Anglebert’i kõik klavessiiniteosed, “Scarlatti ja Naapoli laul”, Gesualdo Tenebrae Responsoria, Stradella keelpillisinfoniad ning 7 CD-st koosnev komplekt Frescobaldi tokaatade, capricciode ja Fiori Musicaliga (Arcana), mis on sisse mängitud üheksal haruldasel ajaloolisel klavessiinil ja orelil.

Alates 2006 on teda kutsutud regulaarselt USA-sse andma meistrikursusi ja esitama Itaalia varast repertuaari (Rochesteri Eastman School of Music, Oberlini Konservatoorium, Yale’i Kirikumuusika Instituut, Cornelli Ülikool, Arizona Riiklik Ülikool, Wellesley College, Bostoni Old West Church).

Ta on andnud meistrikursusi Londoni Kuninglikus Muusikaakadeemias, Fribourgi Oreliakadeemias, Smarano Oreliakadeemias, Montisi Piccola Accademias ja Frescobaldi Akadeemias Grimstadis Norras.

Tutvu festivali kogu programmiga:
www.piletilevi.ee/est/piletid/muusika/klassika/xii-klavessiinifestival-69670/?&design=piletilevi

 

Korraldaja
MTÜ Klavessiinisõprade Tsunft
imbi.tarum@mail.ee, kontakttelefon: 5511406