1

Külmunud laulud / Морожены песни

Lastelavastus, muinasjutt.

Sünkroontõlkega eesti keelde.

Stepan Pisahhov on Arhangelskist pärit kunstnik ja muinasjutuvestja, kes aastatega hakkas ise meenutama muinasjutulist metsavana. Tema elutee on samuti tõelise ränduri ja muinasjutuvestja tee. Arhangelsk, Kaasan, Peterburi, Novgorod, Arktika, seejärel Pariis, Jeruusalemm, Türgi, Süüria, Egiptus – need on ainult vähesed kohad, kus kunstnik rändas ja elas. Kuid just põhja piirkond avaldas Pisahhovile kõige rohkem muljet. Ta armus siiralt ja kogu eluks Novaja Zemlja lahketesse, siiratesse ja naiivsetesse elanikesse. Kirjanikku hämmastasid nende muinasjutud inimestest, "kes ainult armastavad ning ei tunne ei vaenu ega viha. Kui nad lakkavad armastamast, surevad nad kohe. Kui nad armastavad, suudavad teha imesid.“  Just need muistendid ning lood pomooride elust said Pisahhovi muinasjuttude aluseks.

Aljoša on täiskasvanud 27-aastane noormees, keda ei huvita miski. Talle ei valmista rõõmu ei uusaasta, ei pühade-eelsed sekeldused, ega elu üldiselt. Kunagi uue aasta eel tuli Aljošale meelde, et unustas osta kuuse ja sõitis laadale seda ostma.  Saanud endale sealt kuuse, tahtis Aljoša koju sõitma hakata, kuid siis tõusis tuul ja viis meie kangelase muinasjutulisse külasse Uimasse.

Uima tundub väga tore: imekaunid neiud (virmalistega juustes) ning pirukad ja präänikud on maitsvad, kuu ja päike vahetavad  kohad ning tähed kukuvad taevast sülle. Võiks elada ja elust rõõmu tunda. Ainult Uimast ära minna ei saa.

Näidendi Stepan Pisahhovi võlumuinasjuttude ainetel lavastab Irina Kondrašova – noor vene lavastaja, V. Fokini õpilane. Venemaal on Irina tuntuks saanud oma lavastustega A. Kazantsevi ja M. Roštšini dramaturgia ja režissuuri keskuses, Vs. Meierholdi nimelises keskuses Moskvas ning Fjodor Volkovi nimelises teatris Jaroslavlis, Samarkandi Noorsooteatris ja paljudes teisteski teatrites. 2017. aastal osales tema lavastus festivalil Kuldne Mask “Russian Case” programmis.

Irina Kondrašova: “Lavastus „Külmunud laulud“ on inspireeritud S. Pisahhovi rahvajuttudest. Mind võlus põhjamaade õhkkond. Eriti muinasjutuline küla Uima, kus juhtuvad imed.“ 

Korraldaja
Vene Teater SA
kassa@veneteater.ee,