Loengusari “Neljapäevad Neitsi Maarjaga”

Neljapäeval, 26. märtsil kell 18.00 räägib Niguliste muuseumi loengusarja „Neljapäevad neitsi Maarjaga“ seitsmendas osas kunstiteadlane Kerttu Palginõmm teemal "Ülistus Jumalaemale: Mustpeade vennaskonna Maarja altari retaabel".

Näitus „Neitsi Maarja. Naine, ema, kuninganna“ räägib loo kristliku maailma kõige tuntuma naise elust, esitades seda läbi kesk- ja varauusaegsete kunstiteoste. Vaatajate ees on haruldased 13.–17. sajandist pärinevad altariretaablid, maalid, skulptuurid ja esemed Eesti ja Läti kogudest. Kõik need teosed on ajalooliselt pärit keskaegse Liivimaa (tänase Eesti ja Läti) pühakodadest ja nende elulugu on tihedalt seotud siinse ajalooga. Seeläbi saab nähtavaks neitsi Maarja tähendus ja kohalolu siinses kultuurimälus.

Loengusari „Neljapäevad neitsi Maarjaga“ avab jumalaema tähendust ja austamist eri vaatenurkadest. Ajaloolased ja kunstiteadlased vaatlevad neitsi Maarja olulisust nii keskaegsel Eesti- ja Liivimaal kui ka laiemas kontekstis. Eraldi käsitletakse tema kujutamist keskaegses kunstis ja tema kultuse kajastumist materiaalses ja visuaalses kultuuris. Eesti teadlaste Anu Männi, Linda Kaljundi, Erki Russowi ja Kerttu Palginõmme kõrval peab ettekande ka Soome kunstiajaloolane Elina Räsänen.

Loengusari „Neljapäevad neitsi Maarjaga“:
13. veebruar – Neitsi Maarja ja Püha Anna keskaegses Tallinnas: kultus ja kunst. Anu Mänd.
27. veebruar – Isikliku vagaduse ainelised jäljed. Erki Russow.
5. märts – Neitsi Maarja ja ristisõjad: Liivimaa ja teised Maarjamaad. Linda Kaljundi.
26. märts – Ülistus Jumalaemale: Mustpeade vennaskonna Maarja altari retaabel. Kerttu Palginõmm.

Osalemine muuseumipiletiga.

www.nigulistemuuseum.ekm.ee

Korraldaja
Niguliste muuseum
niguliste@ekm.ee, kontakttelefon: 5343 1052