Lühifilmi võistlusprogramm 4 (Lühifilmi võistlusprogramm 4)

„Inimesed lõunastavad, ainult lõunastavad, kuid samal ajal kujuneb nende õnn ja purunevad nende elud.”

Olen kogu oma karjääri parafraseerinud seda lauset Tšehhovi „Onu Vanjast”, kui inimesed küsivad minult, mida ma hindan lühifilmide osas. Osaliselt on see edev katse end targemana näidata. Kuid ühtlasi on see minu arvates ka täiuslik illustratsioon sellest, mida lühifilmid suudavad teha paremini kui ükskõik milline teine meedium. Meie valitsev filmikultuur töötab suurejoonelisusel. „Pomm hävitab maa ja muudab kõik teised planeedid kahvatulillaks.” „Tegelikult oled sa hoopis mu nõbu ema poolõde ja me peaksime poole tunni pärast otse eetris abielluma.” „Kui me ei saa Borneost saadetud meditsiinitarvikuid, nakatub kogu inimrass gripitüvesse, mida kanasupiga ravida ei saa.”

Sa tead küll seda asja.

Kuid päriselu põhineb väikestel hetkedel. Need pealtnäha väikesed hetked, mil palud kellelgi endale hommikul soola ulatada, viivad su õhtusse, kus palud endale ulatada haavlipüssi. Kus kellegi varvastel tammumine viib abielu ja lasteni. Me sööme oma õhtusööki ja meie elud muutuvad.

Lühifilmid kapseldavad need hetked nii hästi, näidates pealtnäha banaalsete asjade ilu ja näiliselt tähtsusetute asjade olulisust. Kõik siinsed lühifilmid tegelevad teemadega, mis pealtnäha on vähese tähtsusega ja alahinnatud. Kuid nad leiavad lugudes draama, huumori ja soojuse, illustreerides seda, kui ilus - ja vahel šokeeriv - igapäevaelu võib olla.

Tivoli
Norra, Saksamaa
Aasta: 2019
Filmi kestus: 00:12
Norra
Laupäevasel pärastlõunal Norras on üks paar mängumaal tunnistajaks kahe ema ja mängumaa juhataja vaidlusele. Paar peab aru, kas nad peaks sekkuma, kuid see situatsioon toob peagi pinnale nende endi probleemid.

Kas pimedad vaatavad aknast välja?
Türgi
Aasta: 2019
Filmi kestus: 00:10
Türgi
Mesude on medõde, kellel on neljanda astme rinnavähk ja kes keeldub ravist. Kui tema valu läheb hullemaks, konsulteerib ta oma haiglas töötava arstiga. Mõistes, et tema keha ei suuda paraneda, avastab ja järgib ta omaenda teraapiameetodeid.

Lõbustuspark
Iraan
Aasta: 2019
Filmi kestus: 00:14
Pärsia
Rahalistes raskustes rabelev Majid mõtleb välja, kuidas parandada oma abikaasa Sarah elu.

Tantsin sulle
Poola
Aasta: 2018
Filmi kestus: 00:18
Poola
12-aastane Wiktor, kuulsa balletikooli õpilane, on valmistumas väga tähtsaks ülevaatuseks, mis määrab tema tuleviku. Kas ta pääseb järgmisesse kooliastmesse? Suursündmusest võtavad osa kõik juhendajad ja lapsevanemad. Teekonnal treeningutest esitluseni on Wiktori kaaslaseks vanaema, kuid poisi unistuseks on etendusel näha oma välismaal elavat isa.

Püha perekond
Portugal
Aasta: 2019
Filmi kestus: 00:21
Portugali
Musta huumoriga vürtsitatud komöödia räägib pere viiest vennast, üksikemast ja vanaemast, kes elavad kõik kitsastes oludes väikeses korteris Benficas. Kõik on keeruline päeval, kui jalgpalliklubi Sardoal maskott põgeneb ning klubil on oht meistrivõistlused kaotada.

Preili Rena filmi väntamine!
Prantsusmaa, Azerbaijan
Aasta: 2019
Filmi kestus: 00:12
Azerbaijani, Vene
Bakuu äärelinnas asuvas basaaris proovib noor filmimeeskond tuntud näitlejannaga stseeni filmida.

Kaugus meie ja taeva vahel
Kreeka, Prantsusmaa
Aasta: 2019
Filmi kestus: 00:09
Kreeka
Öö, riigitee. Kaks võõrast kohtuvad esimest korda vanas bensiinijaamas. Üks on peatunud, et tankida oma ratast, kuid teine on lihtsalt jäänud kitsikusse. Kuna tal pole koju pääsemiseks vajalikku 22.50 eurot, proovib ta tankijale müüa vahemaad, mis neid taevast eraldab.