Näitus „Kellele iseseisvus, kellele autonoomia. 100 aastat soome-ugri iseolemist“

Aeg: 14.11.2019-31.12.2019

Avamine: 14.11.2019 kell 16

Asukoht: Tallinna Ülikooli Mare maja II korrusel, Tallinna galeriis (Uus-Sadama 5)

2018. aastal möödus 100 aastat Eesti Vabariigi väljakuulutamisest. Samal ajal toimusid pöördelised sündmused kogu Venemaal ja Euroopas, lisaks Soome ja Ungari iseseisvumisele saavutasid territoriaal-autonoomia Nõukogude Venemaa suuremad soome-ugri rahvad – mordvalased, udmurdid, marid, komid ja karjalased. Neile sündmustele pühendas Fenno-Ugria möödunud aastal ERMis toimunud hõimupäevade konverentsi, mis oli ühtlasi osa soome-ugri rahvastele suunatud EV100 välisprogrammist. Konverentsil pidasid ettekandeid soome-ugri rahvaste väljapaistvad ajaloolased.

Kuna huvi seni käsitlemata teemavaldkonna vastu oli suur, koostasime konverentsi ette valmistamise käigus meieni jõudnud materjalidest teabenäituse, mis aitaks tutvustada lisaks omariikluse saavutanud soome-ugri rahvastele ka teiste sugulasrahvaste ajalugu ning iseseisvuspüüdlusi laiemalegi üldsusele.

Selleks aitasid konverentsil osalenud ajaloolased juurde hankida hulga foto- ja tekstimaterjale, millele lisasime omalt poolt nende rahvaste ajalugu käsitlevat üldist informatsiooni.

Sündmuse juhatab sisse Tallinna ülikooli teadusprorektor Katrin Niglas, näitusest räägivad lähemalt näituse koostajad.  Esitletakse ka Fenno-Ugria uut aastaraamatut „Soome-ugri sõlmed 2018“, mille suure osa hõlmavad konverentsi „100 aastat soome-ugri rahvaste iseolemist“ peetud ettekannete publikatsioonid.

Näituse tekstid on koostanud ajaloolased Jaak Prozes ja Piip Pillak, toimetanud Kadi Sarv, näituse kujundasid Peeter Laurits ja Kadri Liis Rääk. Näituse valmimist toetas EV100 välisprogamm. Esmakordselt esitleti näitust hõimupäevade ajal Riigikogu galeriis ning nüüd jätkab ta ringkäiku Eesti haridusasutustes, muuseumides ja kultuurikeskustes. Tallinna ülikoolis on näitus avatud kuni aasta lõpuni.

Näituse korraldajad: MTÜ Fenno-Ugria Asutus ja Tallinna Ülikool

Korraldaja
MTÜ Fenno-Ugria Asutus
info@fennougria.ee, kontakttelefon: 644 5119