1

Näitus "Loodusemees Panso"

Kõik teavad teatrimees Pansot. Tänavu 30. novembril möödub sada aastat Voldemar Panso sünnist. Sel puhul avame Teatri- ja muusikamuuseumis näituse Pansost, aga hoopis teise nurga alt. 

Kui kõik teavad teatrimeest Pansot, siis tegelikult oli ta ka loodusemees Panso. Vähem tuntud, kuid kaugeltki mitte vähetähtis. Mees, kes alustas lihtsalt sõpradega matkamisest, jätkas Eesti Looduseuurijate Seltsis ja kellest sai lõpuks Eesti Looduskaitse Seltsi üks asutajatest ühes legendaarse looduse- ja kirjamees Jaan Eilartiga. Looduskaitse Seltsis ta ka lõpetas oma avaliku elu: seltsi piirkondlikul kokkutulekul loetud Kersti Merilaasi "Mullakaevaja" 1977. aasta augusti keskel jäigi tema viimaseks avalikuks esinemiseks.

"Loodusemees Panso" - selle näitusega annab Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum oma panuse, et tuletada meelde tema elust üks veidi unustusse jäänud peatükk. Voldemar Panso armastas öelda, et ta käib looduskaitserahva üritustel õppimas, kuidas teater võiks areneda - kui oleks samasugune "looduserahvale" omane üksmeel, vaikus ja kord. Näitusel eksponeeritud fotodelt, tõsi küll, paistab muudki kui vaikust ja korda. Näeme neil ajastu vaimu, elujanu, uudishimu ja sõprust. 

Korraldaja
Eesti Ajaloomuuseum
helene.tedre@ajaloomuuseum.ee, kontakttelefon: 5091102