1

Näitus "Moejoon: pidulik rõivamood 1920 - 1940"

Milline oli moodsa Eesti naise garderoob aastatel 1920–1940? Sellele heidab pilgu peamiselt Eesti Ajaloomuuseumi tekstiilikogul põhinev näitus, mis tutvustab jõukama linnanaise rõivastust tema elu tähtsündmustel.

Näitus vaatab tagasi aega, mil maailma moemetropolid oli vallutanud art déco moejoon, mis jättis oma jälje ka Eesti rõivastumiskultuuri. Omariiklusega kasvama hakanud jõukus võimaldas daamidel rõivastuda moodsalt, kanda hästi konstrueeritud lõigetega ja kvaliteetsetest kangastest riideid.

Kaasaegset ühiskonda peegeldades räägivad peorõivad nii mõndagi. Ristsed, leer, pulmad, seltskondlikud ja meelelahutussündmused, lein – kõigi nende jaoks olid kohased riided. Ehkki toonane etikett kehtestas igaks sündmuseks ja kellaajaks teatavad rõivastumisreeglid, leidis loomulik soov end erilisteks puhkudeks ehtida mitmesuguseid väljundeid vastavalt ajastu moesuundadele.

Näitus on kummardus selle põlvkonna naistele, kes aitasid kaasa omariikluse kinnistumisele, luues väärtused, mis jäid püsima ja püsivad tänase päevani meie riietumiskultuuris.

Näitusega kaasnevad 2018. aasta sügisel algavad kuraatoriekskursioonid ja publikuprogrammid, millega saab täpsemalt tutvuda SIIN.

Korraldaja
Eesti Ajaloomuuseum
helene.tedre@ajaloomuuseum.ee, kontakttelefon: 5091102