Näitus "Muusika ja teater Eesti maalikunstis"

10. septembrist on Eduard Vilde muuseumis avatud näitus „Muusika ja teater Eesti maalikunstis“. Eksponeerimisel on eesti kunsti kullafondist Eduard Ole, Johannes Greenbergi, Endel Kõksi, Adamson-Ericu jpt muusikast mõjutatud või muusikat kujutav looming. Näituse kujundaja on Eero Epner ja näituse korraldavad Eduard Vilde muuseum koostöös kunstikoguja Enn Kunilaga. Näitus jääb avatuks 16. novembrini.

Näitus „Muusika ja teater Eesti maalikunstis“ teeb sissevaate muusikaliste motiivide esinemisele Eesti vanemas maalikunstis. Eduard Ole, Johannes Greenbergi, Elmar Kitse, Endel Kõksi, Adamson-Ericu, Lepo Mikko jt looming toob vaatajani teosed, kus on proovitud võimatut – kujutada muusikat. Teame hästi, et muusikat nauditakse kõrvadega, maale silmadega. Kuidas siis muusikat kujutada? Näeme portreesid muusikutest, tänavatel laulvaid moosekante, natüürmortidesse sulanduvaid viiuleid ning mandoliine või etendust ootavaid mõtlikke lauljaid. Maalidel on nii dirigeerimise hoogsat dünaamikat kui musitseerimise mõtlikkust, nii muusikainstrumentide poeetilisust kui ka laulmise joviaalsust.

„Eesti kunstiajaloos on välja kujunenud kindel ring autoreid, kelle jaoks muusika oli sedavõrd oluline, et seda proovida lõuendil edasi anda. Johann Greenberg, Lepo Mikko ja Adamson-Eric näiteks kajastasid oma kunstis sageli muusika või muusikateatri kogemusi. Muusika ei olnud nende jaoks juhus. See oli kutsumus“, tõdeb kuraator kunstiajaloolane Eero Epner.

 

Näituse tunnustöö on kunstnik Eduard Ole (1898-1995) 1947. aastal valminud portreemaal Eesti muusikaajaloo väljapaistvast kontrabassisolistist Ludvig Juhanist (1894-1957).

Teosed pärinevad Enn Kunila kollektsioonist ning Eesti Kunstimuuseumist ja Tartu Kunstimuuseumist.

 

Näitust „ Muusika ja teater Eesti maalikunstis“ eksponeeriti esmakordselt 2018. aastal Saaremaa muuseumis. Eduard Vilde muuseumis on see muudetud kujul. 

Näituse kuraator on kunstiajaloolane Eero Epner.

Näituse kujundaja ja graafiliste materjalide autor on Tiit Jürna.

Suurtoetaja: Enn Kunila

Näitus jääb avatuks 16. novembrini

 

 

 

 

 

Korraldaja
Tallinna Kirjanduskeskus
kontakttelefon: 6013181