Näitus: Rahvusatlas

Näitus juhatab sisse põneva uurimisretke, mida pakuvad uue atlase 496 kaarti 36 teemal. Milline oli Eesti riigi esimene geograafiline visiitkaart? Milline kaardileht valmis 1930-ndatel planeeritud esimesest rahvusatlasest? Milline oli mullastik eri kihelkondades? Kas raudteed ja postiteed tõid kirjaoskuse lähemale? Kas kultuuriasutused asuvad rohkem kõrgustikel või madalikel? Kaart võib olla nii kunstiteos kui ka infoallikas ja kõigil neil on oma lugu. Atlase kaarte ja lugusid põimides ärkab ellu terve uus maailm, kus kõik on vähem või rohkem nähtavalt omavahel seotud.

Näitusel saab tutvuda kaartide suuremõõtmeliste reproduktsioonidega, millest üks haruldaseim on 1920. aastal ilmunud „Laidoneri“ Eesti kaart ehk Eesti riigi kartograafiline iseseisvusdeklaratsioon. Kaardile lisavad väärtust selle servadel olevad Johan Laidoneri kirjutised. Koos haruldasemate kaartidega on näitusel väljas kõik Eestit käsitlevad eriteemalised atlased ja valik teiste riikide rahvusatlasi. Näitusel on ka mõned Eesti rahvusatlase uued kaardid, mis valmisid kaardifirmas Regio. Tänapäevaseid kaarditegemise võimalusi tutvustab Maa-amet.

Eksponeeritud kaardid pärinevad Eesti Rahvusraamatukogu ja Rahvusarhiivi kogudest. Näituse valmimist toetavad Eesti Kultuurkapital, Regio ja GoTravel.

Näitus on avatud 26. veebruarini 2020.

Korraldaja
Eesti Rahvusraamatukogu
info@nlib.ee, kontakttelefon: 630 7100