Olümpia / Олимпия

Vene Teatri ja Sankt-Peterburi teatri “Balti maja“ ühisprojekt

Kestus 2 tundi ja 10 minutit, ühe vaheajaga  

«Olja Muhhina kirjutas näidendi “Olümpia“  Moskva teatri “Pjotr Fomenko Meistiklass“ tellimusel. Teatri poolt esitatud ülesandele lähenes dramaturg vastutustundlikult, luues eepilise teose, mille tegevus algab 1975. aastal ja jõuab välja kaasaega. Aastad lendavad näidendis nagu sügisesed lehed tuules: stagnatsiooniaastad, Olümpia, poliitiline, perestroika, putšid, rikkad aastad, vaesed aastad. Näidendi sisukokkuvõte võiks vabalt asendada õpikutes välja toodud ajaloosündmuste kronoloogilist tabelit. Selle taustal joonistub eredalt välja ühe perekonna lugu. Elu keerleb neil kui kaleidoskoobis - perekondlikud peod, vaidlused, leppimised, kohumised lahkumised, kaotused“.

Jelena Gubaidullina  "Teatralnaja  Afiša"

Vene Teatrit Eestis ja Peterburi teatrit “Balti maja“ on paljude aastate jooksul sidunud sõprussuhted, mille raames tekkis idee luua ühine lavastus, mis oleks samaaegselt nii Tallinna kui Peterburi teatri repertuaaris. Me otsisime koos “Balti maja“ direktori Sergei Šubiga dramaturgilist materjali, mis sobiks mõlemale teatrile ja ma pakkusin välja Olja Muhhina näidendi “Olümpia“. Mulle tundub, et selle süžee ja peategelased on ühtmoodi huvipakkuvad nii Peterburi kui Tallinna teatrikülastajale. 

Tegevus algab enne Moskva olümpiat ja jõuab välja meie aega. Selle näidendi tegelased on enam-vähem minu eakaaslased, minu noorus möödus samuti 90ndate aastate alguse tormiliste sündmuste taustal - putš, Isehakanud Riikliku Erakorralise Seisukorra Komitee, Valge maja tulistamine Moskvas jm. Minu õpingud, töö, elu möödusid nende sündmuste taustal, mida näidendis kirjeldatakse. Vahel ma ei pööranud neile suurt tähelepanu, aga nüüd, tagasi vaadates mõistan, kuivõrd oluliselt muutus riigi elu just nende lühikeste aastate jooksul.

Lavastusmeeskond:
Filipp Loss - Lavastaja
Valeri Polunovski - Kunstnik
Olga Privis - Koreograaf
Nikolai Filippov - Videokunstnik
Anton Andrejuk - Valguskunstnik