1

Orelipooltund

Orelipooltunnis esineb Kristel Aer.
Kavas osad Ch. M. Widor'i orelisümfooniatest nr. 1 ja 2.

Charles-Marie Widor, kelle sünnist sel aastal möödub 175. aastat, oli prantsuse romantilise ajastu üks tähtsamaid oreliheliloojaid. Oma tegevusega toetas ja populariseeris ta kuulsa prantsuse orelimeistri Aristide Cavaillé-Coll´i oreleid, millised tänapäevani on romantismiajastu parimad säilinud instrumentide näited (lähimad neist asuvad Kopenhagenis ja Moskvas). Widor jõudis oma pika elu jooksul palju: töötas oreli- ja kompositsiooniprofessorina konservatooriumis ning esines soolokontsertidega laialdaselt üle maailma. Tema loomingu hulgas on lisaks sümfoonilisele ning kammermuusikale ka 10 orelisümfooniat – selle žanri alusepanijaks ja kinnistajaks võib teda õigusega pidada.

Kristel Aer on lõpetanud Eesti Muusikaakadeemia (1992) koorijuhtimise erialal prof. Kuno Arengu juures ning õppinud samas orelit prof. Hugo Lepnurme ja Ines Maidre juhendamisel. 1992-1999 õppis ta põhierialana orelit Soomes, Sibeliuse Akadeemia kirikumuusika osakonnas, kust sai kirikumuusika magistrikraadi ja organisti diplomi. Aastatel 1996-1998 täiendas Kristel Aer end Kopenhaageni Kuninglikus Konservatooriumis oreliprof. Hans Fagiuse juures. Alates 1997.a. töötab ta oreliõpetajana Georg Otsa nim. Tallinna Muusikakoolis ning alates 2001.-st aastast EELK Usuteaduse Instituudi kirikumuusika osakonnas.

Kristel Aer on esinenud paljudes Eestimaa kirikutes, ka Tallinna rahvusvahelisel orelifestivalil ning andnud kontserte Põhjamaades, Poolas, Tšehhis, Saksamaal ja Venemaal. Ta on osalenud ka orkestriprojektides ning teinud koostööd erinevate kooride ja solistidega. Tema orelimängu võib kuulda neljal CD-plaadil, Juuru, Kadrina, Hageri ning Tallinna Metodisti kiriku orelil. Kristel Aer kuulub Hugo Lepnurme Muusikaühingu juhatusse ja on tegev orelifondides Kadrinas, Tartu Pauluses ning Saaremaal Kihelkonnal. 2007. aasta suvest korraldab ta kontserdisarja “Juuru Orelisuvi”. Alates 2008. aasta lõpust on K. Aer Muinsuskaitseameti juurde kuuluva Muusikainstrumentide ekspertkomisjoni liige, samuti kuulub ta Eesti Orelisõprade Ühingu (EOÜ) juhatusse.

Korraldaja
Tallinna Piiskoplik Toomkirik
tallinna.toom@eelk.ee,