ORPHEUS PÕRGUS J. Offenbachi operett

N, 02.05.24 kell 19:00
Rahvusooper Estonia, Estonia pst 4, Tallinn
R, 10.05.24 kell 19:00
Rahvusooper Estonia, Estonia pst 4, Tallinn
P, 12.05.24 kell 17:00
Rahvusooper Estonia, Estonia pst 4, Tallinn
L, 18.05.24 kell 19:00
Rahvusooper Estonia, Estonia pst 4, Tallinn
R, 07.06.24 kell 19:00
Rahvusooper Estonia, Estonia pst 4, Tallinn
K, 12.06.24 kell 19:00
Rahvusooper Estonia, Estonia pst 4, Tallinn
Offenbachi rütmikas ja fantaasiarikas muusika koos lauludega, mis võiksid tänapäevalgi seljatada kõik Eurovisiooni hitid, tekstiautorite Hector Crémieux’ ja Ludovic Halévy vaimukus ning puändirikkus ja võimalus pakkuda publikule nauditavat vaatemängu on toonud kuratliku operetikomöödia „Orpheus põrgus“ ikka ja jälle mängukavva.

Põrgulik komöödia taevaliku muusikaga! Hector Crémieux’ ja Ludovic Halévy libretoMaailmaesietendus 21. oktoobril 1858 Théâtre des Bouffes-ParisiensisEsietendus Rahvusooperis Estonia 30. septembril 2022 Eesti keeles, eesti ja ingliskeelsete subtiitritega.Kestus 2 h 40 min, üks vaheaeg 
Muusikajuht: Arvo VolmerDirigendid: Kaspar Mänd, Jaan Ots Lavastaja: Liis KolleDekoratsioonikunstnik: Jaagup RoometKostüümikunstnik: Reili EvartValguskunstnik: René LiivamägiKoreograaf: Dmitri Harchenko
Offenbachi rütmikas ja fantaasiarikas muusika koos lauludega, mis võiksid tänapäevalgi seljatada kõik Eurovisiooni hitid, teksti autorite Hector Crémieux’ ja Ludovic Halévy vaimukus ning puändirikkus ning võimalus pakkuda publikule nauditavat vaatemängu on pannud operetti „Orpheus põrgus“ ikka ja jälle kavva võtma. Kes on see pagana Orpheus ja miks mind peaks huvitama see, mida ta põrgus tegi või ei teinud ja kuidas ta sinna üldse sattus? Samas, põrgu on ju omamoodi huvitav, koht, kus tõenäoliselt keegi teatrikülastajatest pole käinud. Miks siis mitte pakkuda sellest salapärasest pahelise kuulsusega paigast muusikalist ja mängulist versiooni, mille puhul  lugupeetud publikul pole mugavalt toolis istudes vaja karta mulisevasse katlasse viskamist.
Lugu iseenesest on lihtne ja ainult pisut üleloomulik: oma laulu ja lüüramänguga kõiki lummanud müütilisest Orpheusest on saanud viiuliprofessor, kes – ah! – kaotab oma naise Eurydike õnnetuse läbi ning läheb teda jumalatelt tagasi nõudma. Ainult et Offenbachil ta ei tee seda vabatahtlikult, sest tahab naisest hea meelega lahti saada ning ka tollel on kõrvalsuhe naabrimehega, kes osutub allilma valitsejaks Plutoks – seega sureb Eurydike ülimeelsasti, et tollega kaasa minna. Orpheust sunnib kangelaslikku retke ette võtma tegelane nimega Avalik Arvamus, kes jälgib nii müüdist kui moraalireeglitest kinnipidamist. Kuid enne allilma suundumist otsivad nad naist Jupiteri juurest, misläbi peajumal noorema venna vallutusest teada saab ning teda hoopis endale ihaldama hakkab. Ka Eurydikele pole positsioonikam jumal vastumeelt. Siiski juhtub nii, et ilma jäävad mõlemad ning naine jääb hoopis veinijumal Bacchuse juurde, mis ei paista teda samuti morjendavat. Nagu ka kedagi teist, sest kõlab aegumatult tujutõstev kankaan, mille saatel kõik tantsu vihuvad, Avalik Arvamus teiste seas.  * Soodustused on personaalsed, soodustust võimaldav dokument (Eesti Vabariigis välja antud kehtiv õpilas-, üliõpilaspilet või ISIC/ITIC kaart või Eesti Vabariigis välja antud pensionitunnistus/töövõime kaart) palume etendusele tulles kaasa võtta.