1

Rahvusooperi jõulutervitus Tallinna Jaani kirikus

RAHVUSOOPERI JÕULUTERVITUS
21. detsembril 2018 kell 18.00 Tallinna Jaani kirikus

Dirigent: Lauri Sirp Solistid: Kristel Pärtna (sopran), Helen Lokuta (metsosopran), Mehis Tiits (tenor), Priit Volmer (bass), Mart Laas (tšello) Rahvusooper Estonia koor ja orkester
Käesoleva aasta jõulutervituse peateosena kannavad rahvusooperi solistid, koor ja orkester ette Wolfgang Amadeus Mozarti „Vesperae solennes de confessore“, K. 339. Lisaks kõlavad Tšaikovski „Preghiera“ süidist „Mozartiana“, Nokturn nr 4 op. 19, Sarastro aaria „In diesen heil’gen Hallen“ Mozarti ooperist „Võluflööt“ ning mitmed tuntud jõululaulud.

Mozart kirjutas „Vesperae solennes de confessore“, K. 339 Salzburgi katedraali tellimusel (1780) ning pealkirja osa „de confessore“ (usutunnistaja) lisati teosele hiljem. Teos oli mõeldud esitamiseks mõne pühaku auks, kuigi on teadmata teose lõpetamise ja esiettekande kuupäev (oletatavasti võis see olla Salzburgi kaitsepühaku Püha Ruperti auks). Vesper jäi Mozarti viimaseks sakraalteoseks Salzburgi õukonnamuusikuna linnakese peapiiskopi Hieronymus Colloredo teenistuses aastail 1773–1781.

„Vesprite“ kuue osa aluseks on viis psalmi ning „Magnificat“ (Maarja kiituslaul) uuest testamendist. Peapiiskopi nõudmisel ei tohtinud teose osad olla jaotatud aariateks, ansambliteks ja koorideks nagu ooperites, mis olid hakanud kirikumuusikat tugevalt mõjutama. Kõige ooperlikumalt kõlab viienda osa „Laudate Dominum“ lüüriline sopranisoolo, mida sageli ka eraldi esitatakse.

Mozarti suhe kirikuga ei olnud eriti tugev, seetõttu ei ole sakraalmuusikal tema loomingus kõige kaalukam osa. Kokku on ta kirjutanud 17 missat. Pärast „Vespreid“ alustas ta veel kahe suure sakraalteose kirjutamist, mis jäid kahjuks lõpetamata: Missa c-moll ja Reekviem.

Korraldaja
Rahvusooper Estonia
estonia@opera.ee,