1

Sõsara sõrmeluud

"Sõsara sõrmeluud" on teatriühendus Misanzeni lavastus samanimelise pärimuskogumiku ainetel. Folkorist Merili Metsavahi on raamatusse “Sõsara sõrmeluud. Naine eesti muinasjuttudes.” (kirjastus Hunt 2018) koondanud valimiku muinasjuttudest, mille peategelane või sündmusteahela käivitaja on naine. Kui Lääne-Euroopa disain-muinasjuttudes on loo kangelaseks enamasti mees ning naine on pigem vaatleva subjekti rollis, siis eesti pärimuslugudes haarab naine oma elutee kujundamise enda kätesse. 

 

Oma osa mängivad naise kujutamisel lugudes põimunud ajalis-kultuurilised kihistused - kui vanemate muinasjuttude sootsium võis viidata muinasaegsele matrilineaarsele elukorraldusele, siis hiljem korjatud lugudes annab tooni ristiusuga omastatud patriarhaalne enesestmõistetavus. XX sajandi alguses korjatud lood aga annavad tunnistust muinasjutuvestjate kombest ammutada inspiratsiooni nii tõlkekirjandusest kui ka fimisüžeedest, samuti pole haruldased laenud vene legendidest ja imemuinasjuttudest. Naise saatus ja staatus olenevad ka vestja taustsüsteemist, maailmavaatest ja kogemustepagasist. 

 

Teatriühendus Misanzen on varemgi publikut lummanud - visuaalteatriõhtu “Üle vee”/”Laineid lausudes” Viinistu kunstimuuseumi katlamajas ja merekuuris, “Süüria rahvalood” Vaba Lava kuraatoriprogrammis, “Õhtu on salameri. Edgar valteri rahutu rahu” Villike teatritalus Võrumaal. “Sõsara sõrmeluud” sünnib Misanzenile iseloomuliku visuaalteatri käekirjaga. Lavastuses mängitakse varju-, maski, nuku-, audio-, tantsu- ja objektiteatri vahendite ja võimalustega. 

 

Lisaprogrammina järgneb teatriõhtule pärimusreiv, mille kunstiliseks juhiks on silent disco kuninganna Kat Sun. Muusikalises programmis kõlab pärimusmotiividest inspireeritud kaasaegne tantsumuusika, mille lõviosa moodustab Eesti artistide looming. 

 

Lavastus "Sõsara sõrmeluud"

Merili Metsavahi koostatud pärimuskogumiku “Sõsara sõrmeluud. Naine eesti muinasjuttudes.” (kirjastus Hunt 2018) ainetel

Lavastaja ja dramatiseerija: Helen Rekkor

Kostüümikunstnik: Maarja Pabunen

Lavakunstnik: Joanna Juhkam

Maskikunstnik: Sandra Lange

Koreograaf: Kristjan Rohioja

Helilooja ja helikujundaja: Villem Rootalu

Valguskunstnik: Priidu Adlas

Tehnilised lahendused: Mikk Mengel

Osades: Rauno Kaibiainen, Sandra Lange, Kristian Põldma, Ajjar Ausma, Maarja Tammemägi, Kat Sun

 

Esietendus 14. augustil kell 22. 

Järgnevad etendused 15., 21., 22., 27. augustil algusega kell 22:00.

 

Lavastust soovitame alates 16. eluaastast.

 

Piletid müügil Piletilevis, Fientas ja kohapeal. Piletihind sisaldab etendusele järgnevat “vaikset reivi”.

 

Fienta: fienta.com/et/sosara-sormeluud

Piletilevi: www.piletilevi.ee/est/piletid/teater/sosara-sormeluud-71508/

 

Toetajad: Eesti Kultuurkapital, AS Keskkonnateenused, DSA Eesti, Eesti Noorsooteater, Kanuti Gildi SAAL, Viacon Eesti AS

Korraldaja
Misanzen MTÜ
kontakttelefon: 55634127