1

Spectra & Space "Loojang"

Noblessneri sadamalinnakus on avatud kunstnikeduo Spectra & Space (Mariliis Kundla ja Mihkel Pajuste) valgusinstallatsioon “Loojang”. Kai kunstikeskuse eestvedamisel valminud installatsiooni inspiratsiooniks on armastatud Noblessneri päikeseloojang, mis sai paljudele möödunud suve sümboliks. Teos toob pimedasse talve helgust ja soojust ning seda on võimalik nautida ka siis, kui praegusele ajale iseloomulikult on kultuurist osasaamine siseruumides piiratud.

“Loojang” laiub ca 30 meetril ja koosneb 70 veekindlast aeglaselt valgust muutvast LED-valgustist. Valgustite paigutus on ümara joonega, kujutades loojuvat päikesekaart. Vaataja ning installatsiooni vahele jääb 111 meetrit merepinda, mis nii öelda pikendab kunstiteose lõuendit ja võimendab valgusmängu veepeegeldusena. Installatsiooni loomise tehniline partner on Digital Sputnik, kelle innovaatilised valgustid on olnud kasutuses näiteks mitmete nimekate Hollywoodi filmide loomisel (teiste seas “Rogue One: A Star Wars Story”, “Independence Day Resurgence”, “Glass”, “The Mandalorian”, “Dune” jne).

pectra & Space’i moodustavad kaks noort Eesti valguskunstnikku Mariliis Kundla ja Mihkel Pajuste. Nende viimase aja loomingu hulka kuuluvad näiteks multisensoorne valgusinstallatsioon “Solaris” (2020) Kopenhaageni valgusfestivalil ning keskkonnatundlik projekt “CAPTURED Evergreen” (2020) Taani disainimuuseumi sügisnäitusel. Duo on huvitatud valguskunsti ja teaduse lõikepunktidest luues teoseid, mil on publikule nii esteetiline kui sensoorne mõju.

“Loojang” jääb Noblessneri sadamalinnakusse üles kuni kevadeni 2021.

Korraldaja
Kai kunstikeskus
info@kai.center,