Tallinna Linnateatri festival Talveöö Unenägu 2018: Alvis Hermanis

10. TEATRIFESTIVAL TALVEÖÖ UNENÄGU TOOB EESTISSE ALVIS HERMANISE

9.–15. detsembril 2018 korraldab Tallinna Linnateater juba kümnendat korda teatrifestivali Talveöö Unenägu. Tänavune festival on pühendatud ühele meistrile ja tema loomingule, tuues Tallinnasse Läti päritolu Euroopa tipplavastaja Alvis Hermanise. Sündmusele lisab pidulikkust teadmine, et 18. novembril 2018 tähistab Läti Vabariik 100 aasta möödumist iseseisvuse saavutamisest.

Alvis Hermanise lavastusi on keeruline üheselt iseloomustada – igaüks neist loob oma maailma, igal lavastusel on eripärane stiil, milles loominguline impulss on ühendatud filigraanse teostusega. Hiljuti nimetas Šveitsi kultuuriväljaanne DU Magazine 1965. aastal Riias sündinud Hermanist üheks viimase dekaadi kümnest kõige mõjukamast teatritegijast Euroopas. Tema pälvitud preemiate hulka kuuluvad muuhulgas Euroopa Teatriauhind „Uute teatrireaalsuste“ kategoorias (Eestis pälvis selle äsja Teater NO99), samuti Stanislavski auhind, kaks Kuldse Maski preemiat ja Max Reinhardti sulepea Salzburgi Festivalilt.

Lisaks tööle Riia Uues Teatris, mida ta juhib alates 1997. aastast, toob Hermanis lavastusi välja Euroopa mainekamates teatrites nagu Burgtheater Wien, Schaubühne Berlin, Münchner Kammerspiele ja Schauspielhaus Zürich ning ooperimajades nagu Milano Teatro alla Scala, Opéra national de Paris, Berliini Staatsoper im Schiller Theater, Wiener Staatsoper ja Brüsseli La Monnaie. Alates 2012. aastast on ta lavastanud oopereid festivalil Salzburger Festspiele. Tema ooperilavastuste hulka kuuluvad muuhulgas „Trubaduur“ Placido Domingo ja Anna Netrebkoga (2014) ja „Danae armastus“ (2016) Salzburger Festspielel, „Fausti needus“ Jonas Kaufmaniga Pariisi Rahvusooperis aastal 2015, „Kaks Foscarit“ Placido Domingoga ja „Madama Butterfly“ Teatro alla Scalas aastal 2016 ning „Parsifal“ Wiener Staatsoperis aastal 2017. Riia Uus Teater on Hermanise lavastustega esinenud rohkem kui neljakümnes riigis üle maailma. Mõnd Hermanise lavastust on olnud võimalus näha ka Eestis – 2008. aastal mängiti Talveöö Unenäol „Sonjat“ ning Tartu festivalil Draama raames on etendunud „Pikk elu“ ja „Vaikuse hääl“. Festivalil Kuldne Mask on Tallinna publikul olnud võimalus näha „Šukšini jutustusi“.

Riia Uus Teater on 1992. aastal asutatud riiklik repertuaariteater, mille peanäitejuht on alates 1997. aastast Alvis Hermanis. Tegutsenud seni Riia kesklinnas asuvas ajaloolises hoones, on teater praeguseks kolinud Miera tänava loomekvartalis asuvasse Tubakavabrikusse, kuni peahoonet renoveeritakse. Lisaks eelpoolmainitud rahvusvahelistele teatrifestivalidele Avignonis ja Edinburghis on Riia Uus Teater osalenud mainekatel festivalidel nagu Wiener Festwochen, Salzburger Festspiele, Holland Festival, BITEF ja Kunstenfestivaldesarts ning andnud etendusi rohkem kui 200 linnas nii Euroopas kui mujal. Lisainformatsiooni leiate aadressilt: www.jrt.lv.