UNEVERSUM - aastanäitus unest ja magamisest
Tervisemuuseumi unenäituse eesmärk on väärtustada und kui füüsilise, vaimse ning emotsionaalse stressi leevendajat ja võimekuse taastajat. Piilume magamistuppa ning vaatame, kuidas inimesed magavad ja mis toimub une ajal meie kehas. Jagame häid soovitusi ja praktilisi näpunäiteid parimaks öiseks puhkuseks kõigile, kes soovivad oma unetervise eest hoolitseda. Näitust täiendavad publikuprogramm oma ala ekspertidega ja muuseumitunnid ning töötoad erinevas vanuses õpilastele ja täiskasvanutele.
Iga kolmas inimene Eestis on mõnel eluetapil unetusega kokku puutunud. Unetus võib olla ajutine, aga ka äge ja krooniline. Pole und, pole tervist. Uneaja lühenemine ja rahuliku une puudus avaldavad mõju nii vaimsele kui füüsilisele tervisele, töövõimele ja ka oodatavale elueale.
Kõige rohkem mõjutavad und tegevused, mida tehakse enne uinumist – viibimine nutiseadmetes, teleri vaatamine, rohke söömine, liiga kõva trenn või hoopis väsimuse puudumine. Olulised on ka päeva jooksul toimunud sündmused ja kogetud emotsioonid. Peamised kroonilise unetuse põhjused on ärevus, stress, depressioon ja mitmed kehalised haigused. Unetus on õnneks ravitav. See võtab küll aega, aga kindlasti on tegemist ühe kõige tõhusama ja jätkusuutlikuma raviga maailmas.
Tervisemuuseumi näitusel kajastame järgnevaid teemasid:
- Uni, bioloogiline kell ja unesurve
- Mis toimub magamise ajal meie kehas?
- Une kasulikkus ja unevaeguse mõju tervisele
- Magamise peensused
- Unearhitektuur ja unenäod
- Unehäired
- Une segajad ja soodustajad
- Unehügieen
Uneversum ootab avastamist!
Korraldaja
Eesti Tervisemuuseum
info@tervisemuuseum.ee, kontakttelefon: +372 505 6862