Tagasi nimekirja juurde

Lossimuusika: Cantores Vagantes

Muusika
-
Kadrioru kunstimuuseum, A. Weizenbergi tänav, Tallinn, Eesti
Korraldaja
MTÜ Loovüksus
Ansambel Cantores Vagantes mängib ajastu pillidel flöödikvartette Bachist Mozartini

Pühapäev, 3. mai 2026 kell 18 Kadrioru loss / Kadrioru kunstimuuseum

LOSSIMUUSIKA

Ansambel Cantores Vagantes
Reet Sukk - flööt
Meelis Orgse - viiul
Eva-Maria Sumera - vioola
Peeter Klaas - tšello

Kava:
Johann Christian Bach (1735-1782)
Flöödikvartett nr 5 A-duur, W.B 59 (1760ndad-1770ndad)
Allegro - Rondo Grazioso
Carl Friedrich Abel (1723-1787)
Flöödikvartett nr 4 D-duur, WK 226 (1770ndad)
Allegro non troppo - Un poco vivace
Johann Babptist Wendling (1723-1797)
Kontsertiino nr 3 D-duur, GUN 23 /Trois quatuors Concertants pour Flute, Violon, Viole et Basse/ ((1760ndad-1770ndad)
Allegro moderato - Larghetto - Allemand. Presto
Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791)
Flöödikvartett nr. 3 C-duur, K.Anh. 171/285b (1778)
Allegro - Andantino con variazioni
 

Flöödikvartetid Bachist Mozartini

Flöödikvartett on üks 18. sajandi kammermuusika hõrgumaid vorme — žanr, kus elegants ja tundlikkus põimuvad läbipaistva helikeelega. Kuigi see kooseis ei ole sugugi unustatud ka tänapäevaste heliloojate poolt, on ilmselt kõige laiemalt tuntud just Wolfgang Amadeus Mozarti flöödikvartetid, mis valmisid juba 1770-ndate aastate lõpus. Need on erilised meistriteosed, mis toovad esile nii flöödi laulvuse kui keelpillide tasakaalustatud dialoogi. Muidugi on flöödikvartetidel ka oma eellugu ja selle täiuseni lihvitud vormi juured ulatuvad galantsesse ajastusse. Ka Carl Friedrich Abel, Johann Christian Bach ja Johann Baptist Wendling otsisid oma loomingus tasakaalu virtuoossuse, väljapeetuse ja lihtsuse vahel. Abel oli üks viimaseid viola da gamba virtuoose ning Londoni muusikaelu keskne tegelane; Johann Christian Bach, keda sageli nimetatakse “Londoni Bachiks”, oli omakorda üks olulisemaid galantse stiili kujundajaid ning eeskujuks ka noorele Mozartile. Wendling, Mannheimis tegutsenud väljapaistev flötist, kes mängis kuulsas Mannheimi orkestris ning oli tuntud oma erakordselt kauni tooni poolest — just tema mäng inspireeris mitmeid heliloojaid flöödile kirjutama.

Need komponistid ei tegutsenud mõistagi isoleeritult, vaid olid osa tihedalt põimunud Euroopa muusikavõrgustikust. Johann Christian Bach ja Carl Friedrich Abel olid Londonis kolleegid ning korraldasid koos kuulsaid Bach–Abeli kontserte, kus esitati uut kammer- ja orkestrimuusikat. Ka noore Wolfgang Amadeus Mozarti viibimine Londonis tõi ta nende mõjuringi — just seal tutvus ta Johann Christian Bachiga, kelle stiil jättis sügava jälje Mozarti varasesse loomingusse. Wendling aga liikus Mannheimi õukonna ringkondades nagu Mozartki, ning kus kujunes välja orkestrikultuur, mis mõjutas tugevalt kogu Euroopa helikeelt.

Nende looming pärineb ajast, mil Euroopa muusikakultuur pöördus õukondlikust hiilgusest intiimsema väljendusviisi poole — muusika, mis ei püüdnudki olla võimas, vaid loodi puudutama meie kõige hapramaid tundekeeli.

Cantores Vagantes avab kuulajatele ukse sellesse peaaegu tundmatusse, ent hurmavasse aega, mil flöödi liigitamine puupuhkpillide alla ei olnud mitte mõistetav, vaid ainumõeldav.


Lossimuusika on pühapäevaste kontsertide sari, mille eesmärk on pakkuda kõrgetasemelist klassikalist muusikat ainulaadse akustikaga Kadrioru lossi barokses peasaalis. 

Kadrioru loss on kaunimaid ja tuntumaid ajaloolisi kontserdisaale Eestis. Viimaste aastakümnete jooksul on lossi peasaal pakkunud meeldejäävaid muusikaelamusi nii Tallinna elanikele kui arvukatele külalistele. Siinne muusika esitamise traditsioon on väga pikk, ulatudes 18. sajandisse, kui musitseerimine oli igapäevase õukonnaelu lahutamatu osa. Lossis on üles astunud nii säravaimad eesti interpreedid kui ka rahvusvaheliselt tunnustatud solistid ja ansamblid.

Lossimuusika kontserdisarja kunstiline juht on Aare Tammesalu
Korraldajad: Loovüksus MTÜ koostöös Eesti Kunstimuuseumiga

Toetajad:
Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, Eesti Rahvusringhääling, Tallinna Kultuuri- ja Spordiamet, UNESCO Muusikalinn Tallinn, Kultuurikõla, Pointprint 

Täname:
Visit Estonia, Visit Tallinn, Õhtuleht

Korraldaja jätab endale õiguse teha kontserdi kavas muudatusi

Palume kontserdi ajal mitte pildistada ja filmida

PILETID Piletikeskuses 

ja Kadrioru kunstimuuseumi kassas


Kontserdi pileteid tagasi ei osteta, kuid vajadusel saate neid vahetada teiste Lossimuusika kontsertide pääsmete vastu 
 

Korraldaja
MTÜ Loovüksus

59.438495, 24.7909947